Астрономи, які спостерігають за стородавнім зоряним скупченням NGC 288 знайшли поблизу нього потоки зір. Вони впевненні, що це — приливні хвости, які утворилися в результаті гравітаційної взаємодії із Чумацьким Шляхом та Великою Магелановою хмарою.
Що таке приливні хвости у зоряних скупченнях?
Аналізуючи дані різних астрономічних спостережень, астрономи дослідили старе кулясте скупчення, відоме як NGC 288. В результаті вони виявили кілька витягнутих приливних хвостів, пов’язаних з цим скупченням. Про відкриття повідомляється в статті, опублікованій 25 вересня на сервері препринтів arXiv.
Приливні хвости — це тонкі, витягнуті області зір і міжзоряного газу, що тягнуться в космос. Вони утворюються в результаті гравітаційної взаємодії між галактиками та зоряними скупченнями. Спостереження показують, що деякі об’єкти, які взаємодіють, мають два чітко виражених хвости, тоді як інші системи мають лише один хвіст.
Виявлення та вивчення приливних хвостів дає підказки про припливи та відпливи, яких зазнає скупчення, та його внутрішню динаміку. Такі дослідження також можуть виявити важливу інформацію про еволюцію скупчення й пролити нове світло на купчастість розподілу темної матерії в галактиці. Однак на сьогодні в галактиці Чумацький Шлях виявлено лише кілька скупчень з приливними хвостами.
Приливні потоки у скупченнні NGC 288
NGC 288 — це галактичне кулясте скупчення, розташоване на відстані близько 29 200 світлових років від нас. Це старе, бідне на метали скупчення з оціночною масою близько 96 000 мас Сонця і напіврадіусом приблизно 27,9 світлових років.
Попередні спостереження NGC 288 виявили його розширену оболонку і знайшли докази приливних потоків, що виходять зі скупчення. Тепер команда астрономів під керівництвом Карла Дж. Гріллмейра з Каліфорнійського технологічного інституту (Калтех) повідомляє, що ці приливні потоки є складнішими, ніж вважалося раніше.
Спостереження, проведені командою Гріллмейра, виявили явний надлишок зір, що простягається щонайменше на 40 градусів на північ від NGC 288, вздовж 300-градусного меридіана, і, можливо, приблизно до 80 градусів від скупчення, де його перекриває Галактичний диск. Ця особливість, яка отримала назву «провідний хвіст», складається з двох або більше просторово зміщених і кінематично відмінних зоряних потоків, ширина кожного з яких не перевищує приблизно 650 світлових років.
Крім того, астрономи виявили задній хвіст довжиною від 35 до 70 градусів, що тягнеться до правого верхнього кута скупчення. Цей хвіст виявився значно вужчим на небі, ніж передній хвіст. Дослідники додали, що положення хвоста добре узгоджується з моделлю потоку, яка включає масивну Велику Магелланову Хмару (ВМХ) — галактику-супутник Чумацького Шляху.
Подальші дослідження скупчення NGC 288
Згідно з роботою, приналежність зір цих приливних потоків до NGC 288 ще потребує подальшого підтвердження, яке повинно бути зроблено за допомогою подальших вимірювань радіальної швидкості.
«Якщо вдасться підтвердити, що хоча б кілька найвіддаленіших кандидатів колись належали NGC 288, цей потік стане ще одним особливо чутливим датчиком форми потенціалу внутрішнього гало і зробить важливий внесок у наше розуміння впливу LMC та інших компонентів галактики», — підсумували вчені.
За матеріалами phys.org