У NASA опублікували знімки вулканічного супутника

Апарат NASA Juno минулого тижня пролетів повз супутник Юпітера Іо. Він зробив дивовижні знімки цього вулканічного світу, який рідко спостерігають зблизька космічні апарати. На них видно його гарячу червону поверхню.

Фотографія Іо, зроблена 16 травня апаратом Juno
Світлина Іо, зроблена 16 травня апаратом Juno. Джерело: NASA/Kevin M. Gill

Juno пролетів повз вулканічний супутник

Космічний апарат NASA Juno працює у системі Юпітера з 2016 року. Зараз він завершує свій 51-й обліт планети. Найяскравішою подією, яка сталася під час цього, є проліт поблизу супутника Іо. Він відбувся у вівторок, 16 травня, а вже 18-го у твіттері з’явилися знімки його поверхні, отримані камерами апарата.

Під час цього прольоту найменша відстань між Juno та поверхнею Іо складала всього 35 500 км. Це дозволило головній камері видимого спектра апарата JunoCam розгледіти розжарену червону поверхню супутника.

Раніше Juno вже робив фото зблизька двох інших супутників Юпітера — Європи та Ганімеда. Але Іо мало чим схожий на ці крижані світи, під поверхнею яких ховається океан. Головною окрасою цього небесного тіла є вулкани. Їх можна навіть розгледіти на нових світлинах як чорні цятки, що вкривають поверхню супутника.

Іо та Юпітер
Іо та Юпітер. Джерело: Kevin M. Gill

Чому Іо так цікавить вчених?

Взагалі Juno не створювався як дослідник супутників Юпітера. Головною його метою від початку місії було вивчення самого газового гіганта. Апарат докладно вивчив його магнітосферу та верхній шар хмар. Після чого було ухвалене рішення застосувати його камери для дослідження галілеєвих супутників.

Іо серед них цікавий саме соєю вулканічною активністю. Він розташований на відстані всього за 422 000 км від поверхні газового гіганта. Тож гравітаційні сили деформують його, примушують поверхню розтріскуватися, що і визначає його загальний вигляд. Докладніше про це можна прочитати тут.

Juno продовжує свою місію. Його нинішній проліт буде не останнім. Уже в грудні цього року апарат здійснить друге подібне зближення, а в лютому 2024-го пройде рекордно близько від вулканічного супутника — на відстані лише 1500 км.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine