За допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLT ESO) астрономи знайшли свідчення про існування ще однієї екзопланети, що обертається навколо Проксими Центавра. Вона отримала позначення Проксима d. У разі підтвердження вона стане третьою планетою у найближчої до Сонця зорі.
Найлегша екзопланета
Відкриття було зроблене завдяки методу променевих швидкостей. Він заснований на реєстрації дуже слабких коливань у русі зорі, викликаних впливом гравітації планети, що обертається навколо неї.
Під час вивчення Проксими Центавра за допомогою VLT астрономи звернули увагу на слабкий сигнал, що відповідає періодичним коливанням. У результаті подальшої перевірки їм вдалося підтвердити існування сигналу. Проксима Центавра періодично коливається зі швидкістю приблизно 40 см/c, що відповідає наявності у неї компаньйона, чия маса вчетверо менша за земну. Це найлегша екзопланета, параметри якої були визначені методом променевих швидкостей.
Орбіта новоствореної екзопланети проходить на відстані 4 млн км від батьківської зорі. Вона здійснює один оберт навколо неї всього за 5 днів. За оцінками астрономів, рівноважна температура поверхні Проксими d становить 90°C. Це дуже багато для того, щоб на її денному боці могла існувати вода у рідкому вигляді.
Планетна система Проксими Центавра
На сьогодні астрономам вдалося підтвердити існування двох екзопланет у системі Проксими Центавра — Проксими b та Проксими с.
Проксима b була відкрита кілька років тому за допомогою приймача HARPS, змонтованого на 3,6-метровому телескопі ESO. Її масу можна порівняти з масою Землі. Проксима b здійснює один оберт навколо зорі за 11 днів, а її орбіта проходить всередині зони населеності. Це означає, що в теорії (за наявності відповідної атмосфери) на її поверхні може існувати вода у рідкому вигляді.
Проксима с являє собою або суперземлю або мінінептун. Її орбіта проходить з відривом 1,5 а.е. від Проксими Центавра, рік на ній триває понад п’ять земних років, а рівноважна температура поверхні становить -234°C. Це можна порівняти з температурою Плутона.
За словами дослідників, виявлення Проксими b свідчить про те, що метод променевих швидкостей потенційно здатний виявляти у планетних системах популяції легких планет, що нагадують нашу Землю. Особливо вчені покладаються на Надзвичайно великий телескоп ESO (ELT). Після введення в дію він зможе знаходити набагато більше екзопланет у сусідніх до нас світил, ніж існуючі нині обсерваторії.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine