У мантії Землі можуть ховатися свідчення походження Місяця

Науковці припускають, що докази того, що Місяць колись утворився в результаті зіткнення Землі з якимось великим тілом, можуть лежати в глибинах нашої планети. Вони навіть знайшли дві аномалії, які можуть підтверджувати це.

Походження Місяця відповідно до популярної теорії
Походження Місяця відповідно до популярної теорії. Джерело: phys.org

Походження Місяця

Професор Ден Хунпін із Шанхайської астрофізичної обсерваторії запропонував пошукати свідчення того, як утворився Місяць всередині самої Землі. Він впевнений, що на великій глибині можуть ховатися свідчення того, що сталося 4,5 млрд років тому.

Є кілька гіпотез утворення Місяця. Одна з найпопулярніших в останні десятиліття пов’язана з гігантським зіткненням. Нібито на початку Сонячної системи на близьких орбітах оберталися дві планети: трохи більша за розміром первинна Земля, яку прийнято називати Геєю, та Тея, приблизно така ж за розміром, як Марс.

Якось вони зіштовхнулися і частково зруйнувалися. При цьому більша частина маси колишньої Теї об’єдналася потім у Місяць, а Земля просто збільшилася у розмірах і їй дісталося значно менше матеріалу мандрівної планети.

Проблема з цією теорією полягає в тому, що дві планети мали б утворитися у трохи різних умовах. А значить, у хімічному складі Землі та Місяця мають бути сильні відмінності. Однак цього немає. Ізотопний склад порід супутника такий самий, як у нашої планети.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Сліди у літосфері Землі

Цю проблему спробували розв’язати у новому дослідженні. Ще з 2017 року його автори працювали над моделлю Meshless Finite Mass (MFM), яка описує всі турбулентності, що виникали б у твердій фазі планет під час їхнього зіткнення. Саме вона і допомогла знайти рішення.

Використовуючи цей новий підхід і провівши численні симуляції гігантського зіткнення, професор Ден виявив, що рання Земля демонструвала розшарування мантії після зіткнення, причому верхня і нижня мантії мали різні склади та стани. Зокрема, у верхній мантії був магматичний океан, утворений шляхом ретельного змішування матеріалу з Геї та Теї, тоді як нижня мантія залишалася переважно твердою та зберігала елементний склад Геї.

На думку вчених, перемішування матеріалу Геї та Теї відбувалося на глибину до 1000 км, а нижче був тільки початковий матеріал. І що найголовніше, він є там і нині. Тобто в однаковості ізотопного складу немає нічого дивного, треба просто копати глибше.

Або не копати, а подивитися на результати інших досліджень. Адже вчені відкрили дві так звані великі низькошвидкісні провінції. Вони розташовані під Африкою та Тихим океаном і тягнуться у нижній частині мантії на тисячі кілометрів.

Виявили їх завдяки аналізу проходження сейсмічних хвиль крізь товщу планети. У цих місцях вона відчутно знижується. Вчені впевнені, що причиною цього є саме те, що тут зосереджений чистий початковий матеріал, з якого складається Земля.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів