Карликова планета Квавар розташована за орбітою Плутона. Раніше у неї знайшли одне кільце. Тепер вчені кажуть, що виявили інше. Обидва вони ставлять під сумнів деякі теорії утворення супутників небесних тіл.
Друге кільце в об’єкта Квавар
Міжнародна команда астрономів опублікувала статтю про те, що у карликової планети Квавар є друге кільце. Це небесне тіло розташоване за орбітою Плутона. Воно було виявлене 2002 року і назване на честь божества корінних мешканців Північної Америки.
Квавар має діаметр 1100 км і форму, близьку до сферичної. 2006 року виявилося, що у нього є супутник Вейвот діаметром майже 170 км. У лютому 2022 року вчені виявили, що між карликовою планетою та її супутником є кільце з уламків та пилу.
Тоді кільце виявили непрямими методами, по тому, як воно затіняло зорі. У звичайний телескоп його не видно. Нині ж астрономи подібним чином знайшли у Квавара другу схожу структуру. І обидві вони загадують вченим дуже цікаву загадку.
Межа Роша
Головна загадка кілець карликової планети Квавар полягає в тому, що вони розташовані за межею Роша. Так називається відстань від небесного тіла, на якій її припливні сили достатні для того, аби розірвати супутник на шматки.
Усі сучасні теорії утворення супутників у невеликих планет виходять з того, що ближче за межу Роша усе, що обертається навколо планети, може існувати лише у вигляді кілець з уламків, а все, що розташоване далі за неї, має зібратися в один супутник.
Однак кільця Квавара порушують це правило. І зараз вчені намагаються це якось пояснити. Можливо, неправильна сама теорія. Проте вчені вказують, що причина може бути у супутнику Вейвот, який вплинув на утворення кілець.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine