У галактиці в ранньому Всесвіті змінилося вже кілька поколінь зір

Поруч із добре відомою і дуже яскравою галактикою у ранньому Всесвіті знайшли карликову зоряну систему, багату на різноманітні речовини. Дослідження показують, що у ній вже змінилося кілька поколінь зір.

Зображення галактики SPT0418-47, перетворене гравітаційним лінзуванням на кільце.
Зображення галактики SPT0418-47, перетворене гравітаційним лінзуванням на кільце. Джерело: ESO/NAOJ/NRAO, Rizzo et al.

Сусідка гігантської системи

Вчені, які працюють із даними телескопа James Webb Space Telescope, опублікували дані досліджень незвичної карликової галактики, яку він побачив у ранньому Всесвіті. Її відкрили під час спостереження іншої зоряної системи — SPT0418-47.

Вона відома своєю незвичною яскравістю і великою кількістю пилу. SPT0418-47 розташована на відстані 12 млрд св. років від нас, тобто ми бачимо її такою, якою вона була менше, ніж за 2 млрд років після Великого вибуху. Її світло викривляється і підсилюється гравітаційним лінзуванням.

Коли вчені спрямували космічний телескоп James Webb на SPT0418-47, то побачили пляму світла, що сяяла біля її краю. Це була ще одна, карликова, галактика, яка отримала позначення SPT0418-SE. За словами астрономів, раніше її затьмарювало світло більшої галактики.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Аналіз зображень показує, що SPT0418-SE перебуває на відстані 16 тис. св. років від SPT0418-47. Для порівняння це в 10 разів ближче, ніж Магелланові хмари від Чумацького Шляху. Тож ці дві зоряні системи зливаються чи принаймні гравітаційно взаємодіють.

Галактика, у якій змінилося кілька поколінь зір

Однією з найцікавіших особливостей SPT0418-SE є її незвичне багатство різноманітними хімічними елементами. І це дуже дивно, оскільки для утворення необхідні зорі, що вибухають як наднові. А це означає, що у карликовій системі мало змінитися кілька поколінь зір.

Коли це встигло відбутися, поки що незрозуміло. Точно відомо, що SPT0418-47 сформувалася через 1,4 млрд років після Великого вибуху. Тож і її супутник повинен мати приблизно такий самий вік. І якщо сама взаємодія двох зоряних систем добре підтверджує усі припущення про те, як еволюціонував Всесвіт, то із самими зорями не все так просто.

Вчені припускають, що процес зореутворення у двох галактиках розпочався дуже рано і відбувався надзвичайно ефективно. Буквально за кілька сотень мільйонів років змінилося 3—4 покоління світил, які й збагатили простір важкими елементами.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів