У 2,5 раза більше за Азовське море: Juno зафіксував рекордне виверження на Іо

Апарат Juno виявив рекордну гарячу точку в південній півкулі супутника Юпітера Іо. Її площа у 2,5 раза перевершує площу Азовського моря.

Виверження вулкана на Іо.  Джерело: NASA

Іо є найбільш геологічно активним тілом Сонячної системи. Його поверхня вкрита сотнями вулканів, що безперервно вивергаються. Основним джерелом їхньої активності є Юпітер. Іо рухається еліптичною орбітою навколо газового гіганта, здійснюючи один оберт навколо нього за 42,5 години. Зі зміною відстані змінюється й гравітаційне тяжіння планети, внаслідок чого супутник постійно стискається. Під час цього процесу виділяється величезна енергія, яка розплавляє надра Іо, призводячи до нескінченних вивержень.

До недавнього часу найбільшою гарячою точкою Іо була Патера Локі: лавове озеро площею 20 тисяч км². Але тепер ученим вдалося виявити значно більший об’єкт.

Інфрачервоне випромінювання від гарячої точки, виявленої Juno на південному полюсі Іо.  Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Відкриття було зроблено під час двох дуже близьких прольотів Іо апаратом Juno. Вони відбулися в грудні 2023 і лютому 2024 року. Під час них встановлений на Juno інструмент JIRAM провів знімкування поверхні супутника. Цікаво, що спочатку він не був розрахований на це. JIRAM створювався з метою дослідження атмосфери Юпітера: прилад може заглядати на 50–70 км нижче верхівок його хмар. Але, як це часто буває в науці, вчені змогли пристосувати інструмент для вирішення додаткових завдань.

Під час знімкування південної півкулі Іо, JIRAM виявив раніше невідому гарячу точку в південній півкулі супутника. Її розміри вразили вчених. Загальна площа регіону становить 100 тисяч км². Це у 2,5 раза більше за площу Азовського моря. Загальна потужність енергії, що виділяється нею, становить 80 трильйонів ватів. Це в шість разів більше, ніж виробляють усі земні електростанції. Точка є настільки потужним джерелом випромінювання, що перенаситила інфрачервоний детектор JIRAM.

Зміни поверхні на південному полюсі Іо в 2024 році, що свідчать про потужні виверження, які там відбуваються. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS Image processing by Jason Perry

За словами вчених, вони припускають, що насправді Juno виявив кілька близько розташованих гарячих точок, які випромінювали одночасно. Це свідчить про наявність великої підповерхневої системи магматичних камер, яка їх пов’язує. Виверження такого масштабу, найімовірніше, залишить довготривалі сліди. Наразі це найпотужніша вулканічна подія, коли-небудь зареєстрована в Сонячній системі.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Місяць – свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі із Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару