Тихий надзвуковий літак NASA X-59 QueSST вперше показали наживо: фото

Експериментальний літак NASA X-59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST) готується до свого першого випробувального польоту цього року. Літак випробовує технологію, яка зводить до мінімуму шум під час подолання звукового бар’єра. Передбачається, що X-59 зможе зменшити шум до більш тихого «звукового удару», що може прокласти шлях для надзвукових пасажирських польотів над континентальною частиною США, які досі були заборонені через правила щодо шумового забруднення.

NASA X-59 QueSST
NASA X-59 QueSST. Фото: Lockheed Martin

Нещодавно NASA поділилася кількома світлинами, на яких X-59 стоїть на так званій лінії польоту — просторі між ангаром і злітно-посадковою смугою — на заводі Lockheed Martin Skunk Works у Палмдейлі, штат Каліфорнія.

«Переміщення з ангара на злітно-посадкову смугу є одним із багатьох етапів підготовки X-59 до першого і наступних польотів», — повідомили цього тижня в NASA. В агенції додали, що тепер команда проведе серію важливих наземних випробувань, щоб переконатися, що літак готовий до свого першого польоту.

X-59
Технічний персонал перевіряє літак X-59, який стоїть біля злітно-посадкової смуги на заводі Lockheed Martin Skunk Works у Палмдейлі, штат Каліфорнія. Фото: Lockheed Martin

Один із таких випробувальних польотів включатиме проліт X-59 на надзвуковій швидкості над кількома населеними пунктами, щоб побачити, як мешканці реагують на звукові удари, що генеруються під час його надзвукового польоту. Потім NASA передасть свої висновки американським і міжнародним регуляторам, що може відкрити можливість комерційних надзвукових польотів над сушею.

Відродження пасажирського надзвуку

X-59, розробка якого розпочалася у 2016 році, призначений для польотів на висоті 16,7 км із крейсерською швидкістю 1,42 М (1508 км/год) — це вдвічі більше, ніж у звичайного пасажирського літака. На такій швидкості час польоту між пунктами призначення, звичайно, значно скоротиться.

NASA X-59 QueSST у ангарі
NASA X-59 QueSST в ангарі. Фото: Lockheed Martin

Найшвидший переліт між Нью-Йорком і Лондоном на Конкорді — надзвуковому пасажирському літаку, що експлуатувався авіакомпаніями British Airways і Air France до його списання в 2003 році — зайняв всього 2 год. 53 хв., що вдвічі більше, ніж у дозвукового пасажирського літака. Це означає, що надзвуковий переліт між Нью-Йорком і Лос-Анджелесом, який зараз займає близько 5 год. 30 хв., може бути скорочений до 2 год. 30 хв. або навіть менше.

Конкорд літав між США та Європою, і цей маршрут був дозволений лише тому, що аеропорти — Вашингтонський Даллес та Нью-Йоркський Кеннеді — розташовувалися на східному узбережжі, а це означає, що надзвуковий шум відбувався над Атлантичним океаном.

X-59 під час підготовки інженерів до наземних і початкових льотних випробувань на заводі компанії Lockheed Martin
X-59 під час підготовки інженерів до наземних і початкових льотних випробувань на заводі компанії Lockheed Martin у Палмдейлі, штат Каліфорнія. Фото: Lockheed Martin

Однак X-59 може призвести до появи безлічі нових і швидших маршрутів не лише над США, а й по всьому світу, хоча чи зможете ви дозволити собі місце в літаку — це вже зовсім інше питання.

NASA X-59 QueSST
NASA X-59 QueSST

Раніше ми повідомляли про те, як NASA та Boeing представили експериментальний літак X-66A.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine