Три галактики утворили «Повітряного змія»

Дослідники знайшли дивовижну систему з трьох галактик. Вони утворюють довгий «хвіст» із газу та зір, який тягнеться від найбільшої до найменшої з них. Астрономи вважають, що він виник внаслідок взаємодії трьох тіл.

Дві галактики з хвостом
Дві галактики з «хвостом». Джерело: Вікіпедія

Галактика «Повітряний змій»

Міжнародна група дослідників розповіла про відкриття дивовижної групи галактик, з’єднаних довгим «хвостом» із газу та зір. Відкриття було зроблене у межах дослідження DESI Legacy Imaging Surveys.

Розпочалося все з того, що під час пошуку раніше невідомих галактик із низькою світимістю астрономи виявили зоряну систему PGC 1000273. Вона являє собою лінзоподібну галактику, яку ми бачимо з ребра. Вона мала виразний «хвіст» і тому отримала прізвисько «Повітряний змій».

Вчені визначили, що відстань до неї становить 610 млн св. років, і почали шукати її компаньйона. Адже було зрозуміло, що без нього такої форми вона отримати не могла. Ним виявилася галактика PGC 070409, або ж Mrk 0926, розташована на відстані 186 тис. світлових років від неї.

Обидві галактики мають активні ядра, що означає, що на надмасивні чорні діри в їхніх центрах постійно падає речовина, що викликає інтенсивне випромінювання. Це звичайна картина при подібних тісних взаємодіях. Дивним виявилося інше. Mrk 0926 розташована не з боку «хвоста» «Повітряного змія», а з протилежного.

Третя галактика та «хвіст»

Система має дуже дивний вигляд. Mrk 0926 та PGC 1000273 з’єднані потоком газу та зір, який не закінчується на другій галактиці, а продовжується по прямій з іншого боку за нею. При цьому саме ця його частина є найбільшою.

Ситуація стала трохи зрозумілішою, коли у цьому довгому «хвості» знайшли третю галактику. Вона значно менша за дві попередні та отримала назву Kite A. Її характерною особливістю стала практично повна відсутність ознак зореутворення. При цьому в самому «хвості» воно триває повним ходом.

Цей хвіст — найдовша подібна структура, яку можна спостерігати у видимому світлі. Астрономам відомі й довші міжгалактичні потоки, але їх видно лише у радіодіапазоні. Усе разом це робить подвійну систему справді унікальною.

Як утворилася система

Астрономи знайшли пояснення того, як утворилася подібна система. Йдеться про достатньо рідкісний випадок взаємодії одночасно трьох тіл, у якому кожне з них є цілою галактикою. Сучасна фізика не може розв’язувати цю задачу в загальному вигляді.

Але ситуація у потрійній системі здається цілком зрозумілою. При потрійній взаємодії найменша за масою галактика була викинута двома іншими з величезною швидкістю по гіперболічній траєкторії. Саме цим пояснюється надзвичайно довгий та прямий «хвіст».

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine