ТОП-10. Найкращі аніме в жанрі космічної опери

Аніме — різновид мультиплікаційного мистецтва, що охоплює величезну кількість тем та жанрів. Чимало повнометражних фільмів та серіалів стосуються космосу. Є серед них як серйозна «тверда» наукова фантастика, так і щось більш розважальне, відоме як «космічна опера». І сьогодні ми вирішили познайомити вас з її найкращими представниками.

Спейсопера в аніме
Спейс опера в аніме

Космічна опера в аніме 

Аніме — це зовсім не жанр анімації, як про нього часто пишуть, а її вид, поширений у Японії. Він має свої традиції й певну загальну стилістику. Але тематично він надзвичайно різноманітний і складається з багатьох жанрів, як унікальних для нього, так і притаманних іншим галузям світової культури.

Не оминуло аніме своєю увагою і тему космосу. Тут можна виокремити як серйозні твори, які з повним правом можна назвати «твердою» науковою фантастикою, так і щось значно легше, не переобтяжене суворим слідуванням законам зоряної фізики.

Зазвичай такий жанр заведено називати «космічна опера». По суті, це — пригоди в космосі, той самий жанр, де головний герой рятує принцесу зоряної імперії, а десь на задньому плані з гуркотом на весь Всесвіт вибухає Зоря Смерті.

Тож ми підготували для вас підбірку найкращих аніме-фільмів та серіалів у жанрі космічної опери. При цьому тут ви не знайдете «твердої» наукової фантастики, про неї є окрема стаття. Проте те, що потрапило до переліку, нічим не гірше за «Зоряні війни» та «Зоряний шлях».

1. «Космічний лінкор «Ямато»

Коли говорять про японську космічну оперу, то в першу чергу згадують «Космічний лінкор «Ямато». Створений у 1973–74 роках, серіал став дебютною роботою для режисера Лейдзі Мацумото, який надалі створив велику кількість аніме на космічну тематику.

Аніме «Космічний лінкор «Ямато»
Аніме «Космічний лінкор «Ямато». Джерело: www.imdb.com

Сюжет серіалу розпочинається у 2199 році. Земля зазнала вторгнення прибульців-гамілусіан, її космічний флот знищений, міста і навіть сама екосистема зруйновані. Проте з далекої планети Іскандер надходить пропозиція допомогти.

Саме туди й вирушає екіпаж зорельота «Ямато». Мета їхнього квесту — привезти на Землю засіб для її порятунку. Сам корабель в оригінальному серіалі був перебудованим лінкором часів Другої світової. У рімейку 2010-х років він просто стилізований під цього стародавнього красеня.

Дивитися «Космічний лінкор «Ямато» заради реалістичної фізики не варто. Головне у ньому — описана в усіх подробицях техніка, водночас реалістична та футуристична, і яскраві та візуально привабливі персонажі. І рімейк у цьому плані навіть переважає оригінальний серіал, точніше, серіали.

Ремейк серіалу
Ремейк серіалу

Також варто сказати, що решта фільмів та серіалів, створених Лейдзі Мацумото, таких як «Космічний пірат Харлок» та «Галактичний експрес 999», не менше заслуговують на те, аби їх подивилися. Вони всі мають характерний стиль і пов’язані спільним вигаданим всесвітом.

2. «Космічні пригоди Кобри»

«Космічні пригоди Кобри», що вийшли на телеекрани 1982 року, також із повним правом можна назвати класикою світової космоопери. Це та сама історія, яку ви точно десь читали чи дивилися, але ніяк не можете згадати, де.

У майбутньому простий офісний працівник усвідомлює, що він насправді — космічний пірат та шукач пригод Кобра і починає подорож, сповнену різноманітних пригод. У нього власний космічний корабель, а в руку вбудована гармата.

Аніме «Космічні пригоди Кобри»
Аніме «Космічні пригоди Кобри»

Тут надзвичайно багато екрана, жінок у відвертих нарядах, навколо бігають якісь андроїди, інопланетні чудовиська й агенти корпорацій та таємних організацій. Словом — все те, чого глядач чекає від дешевого пригодницького кіно про космос. І саме в цій ролі «Космічні пригоди Кобри» просто неперевершені.

3. «Гіперпросторова фортеця Макрос»

«Гіперпросторова фортеця Макрос» — це той самий серіал, який ви, з великою долею ймовірності, бачили, якщо вам понад 30 років. Він вийшов у 1982-му, а згодом у США його повністю переозвучили, перемонтували, додали фрагменти з інших аніме і назвали Robotech. Саме його у нас і показували по телебаченню у 1990-ті роки.

Сюжет серіалу полягає в тому, що на Землю падає велетенський корабель інопланетян. Людство досліджує його, вивчає нові технології та ремонтує. Він і отримує назву «Макрос». Паралельно розробляються космічні літаки нового покоління, які здатні трансформуватися у роботів, вони називаються «валькірії». Навколо їхніх пілотів і розгортається сюжет події як в оригінальному аніме, так і в його численних продовженнях, які знімають і досі.

Конкретно у першому серіалі на Землю слідом за кораблем прилітають і його колишні господарі, які досить сильно переважають людей технологічно і чисельно, проте їм вдається дати відсіч. При цьому цікавою особливістю як першого «Макросу», так і усіх його продовжень, є роль музики в його сюжеті.

Неймовірно красиві саундтреки були характерною особливістю аніме-космоопери й до того, проте тільки творці «Макросу» здогадалися зробити музику важливою частиною світобудови. Там вона реально здатна впливати на хід подій, і саме це стало своєрідною фішкою франшизи на багато десятиліть вперед.

4. «Легенда про героїв Галактики»

У 1982 році японський письменник-фантаст Йосікі Танака почав публікувати серію романів під назвою «Легенда про героїв Галактики». У 1988–2000 роках його твори були екранізовані у вигляді величезного аніме-серіалу тривалістю 110 серій. І серіал, і романи досі шалено популярні не лише в Японії, а й за її межами.

Аніме «Легенда про героїв Галактики»
Аніме «Легенда про героїв Галактики». Джерело: imdb.com

Причина полягає в одному з найбільших і найкраще продуманих світів, які коли-небудь створювалися у космічній фантастиці. Дія відбувається у 35 столітті, коли заселений людьми космос поділений між кількома державними утвореннями, найбільшими з яких є авторитарна Галактична імперія і демократичний Союз вільних планет. Війна між ними точиться кілька десятиліть як у космосі, так і на поверхні планет.

Сильною стороною аніме є надзвичайно вдале поєднання космічних баталій, політики та справді цікавих персонажів. Серіал у плані показу всього цього реалістичний до цинізму. За фасадом пишної й ефективної машини імперії ховається культ сили й людські життя, що нічого не варті перед волею монарха.

Демократичний же Союз вільних планет просто тоне у бюрократії та популізмі й через це готовий програти навіть там, де полководці принесли йому перемогу у битвах.

5. «Ковбойський бібоп»

Назву цього аніме у нас традиційно перекладають як «Ковбой Бібоп», що абсолютно неправильно, адже йдеться в ньому зовсім не про ковбоя на ім’я Бібоп. Назва серіалу 1998 року є відсилкою до того бібопу, що є одним зі стилів джазу.

Герої «Ковбойського Бібопу»
Герої «Ковбойського бібопу»

Власне, серіал «Ковбойський бібоп» є своєрідною стилізацією про пригодницькі фільми про ковбоїв та американських гангстерів початку ХХ століття, де десь на задньому плані цей самий джазовий стиль і звучить.

Головними персонажами у ньому є четверо героїв, які частково перебувають «по той бік закону» і мандрують космосом на власному космічному кораблі. Сонячна система тим часом перетворилася на суміш гангстерського Чикаго з диким заходом. Тож, за законами жанру, на героїв чекає чимало смішних, але водночас трагічних пригод.

6. «Зоряний герб» / «Зоряний стяг»

У 1990-х роках письменник Хіроюкі Моріока створив серію романів про космічний світ далекого майбутнього. Перші з них мали підзаголовок «Зоряний герб», а пізніші — «Зоряний стяг». Коли у 1999 році їх почали екранізувати як аніме-серіали, то ці назви зберегли, через що може виникнути плутанина щодо того, як же називається історія.

Аніме «Зоряний стяг»
Аніме «Зоряний стяг». Джерело: www.zerochan.net

Особливістю серіалу є надзвичайно складна передісторія цього світу. В майбутньому людство розселилося по тисячах планет. Потім була створена генетично модифікована для життя в космосі раса Ав. Вона поставила собі завдання припинити всі міжзоряні конфлікти воєнним шляхом, для чого створила власну зоряну імперію.

Сюжет першого серіалу достатньо простий, але розвивається на тлі глобальних подій. Юний дворянин Джінто та принцеса імперії Лафіль тікають від воєнних дій крізь космос. Проте не все в цій подорожі так просто, як здається.

7. Interstella 5555

Чисто технічно Interstella 5555, або як повністю розшифровується назва цього аудіовізуального твору «Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem», взагалі не аніме. У 2003 році французький гурт Daft Punk замовив японським аніматорам серію кліпів для свого нового альбому.

Але оскільки за справу взялися вже згаданий Лейдзі Мацумото та кілька його талановитих учнів, зрештою всі ті окремі кліпи склалися у щось, чому важко знайти визначення. Це, у повному сенсі слова, космічна опера в стилі хаус.

Герої аніме Interstella 5555
Герої аніме Interstella 5555

Персонажі Interstella 5555 не говорять жодного слова. Проте сюжет фільму цілком зрозумілий і з візуальних образів. На далекій, заселеній гуманоїдами планеті невідомі злочинці з космосу викрадають відому музичну групу.

Згодом виявляється, що за всім цим стоїть житель Землі, який хоче надати викраденим подоби людей і завоювати за допомогою цього популярність в усьому світі. Для порятунку музикантів у подорож вирушає справжній космічний герой.

Interstella 5555 — одне з найдивовижніших аніме, що колись взагалі були створені. І тільки заради цього його вже варто дивитися.

8. «Пілоти зоряних кораблів»

Серіал 2005 року «Пілоти зоряних кораблів» можна назвати космічною оперою ХХI століття. За каноном, мова у ньому про далеке майбутнє, в якому людство розселилося по всій галактиці.

Аніме «Пілоти зоряних кораблів»
Герої аніме «Пілоти зоряних кораблів»

На початку група курсантів вирушає в тренувальний політ на навчальному кораблі «Аматерасу». Але поки вони перебувають далеко від дому, планету захоплює сусідня держава. Вони виявляються єдиним кораблем, здатним чинити опір. Робити це їм надзвичайно важко. Однак молоді люди знаходять вихід, продавши право службі галактичних новин транслювати їхню героїчну боротьбу у вигляді реаліті-шоу.

9. Heroic Age

Назва аніме 2007 року Heroic Age є грою слів. Адже головного героя цього серіалу справді звати Едж, тож «Героїчний Едж» — цілком коректний варіант. З іншого боку, дослівний переклад «Героїчна епоха» теж цілком відповідає його духу.

Автори серіалу взяли за основу античний міф про те, що в минулому на Землі існували кілька рас (золота, срібна, бронзова, залізна), і перенесли його дію в космос майбутнього. У результаті вийшла дуже нестандартна космічна опера.

У ній присутні космічні кораблі, роботи, якими керують люди, гігантські жуки, принцеса, що володіє паранормальними здібностями, й головний герой, здатний перетворюватися на чудовисько — все це поєднується між собою надзвичайно гармонійно.

10. «Астра, загублена в космосі»

В аніме 2019 року «Астра, загублена в космосі» події розгортаються у майбутньому навколо школярів, що відправляються у навчальну подорож на іншу планету. Там вони стикаються з аномалією, що закидає їх на орбіту невідомого космічного тіла, де вони знаходять покинутий корабель «Астра».

Астра, загублена у космосі
«Астра, загублена в космосі»

Так розпочинається їхня подорож до цивілізованих місць. На шляху вони знайдуть чимало дивовижних планет, де їх чекатимуть пригоди. Серіал цікавий насамперед взаємодією непересічних характерів головних героїв і загадками.

Адже невдовзі виявляється, що історія ця значно більша за просте повернення додому. Головним героям доведеться довідатися чимало таємниць власної цивілізації.

Минула неділя виявилася найспекотнішим днем в історії Землі
Як від Землі до Місяця: астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець
Зображення від українського аматора стало фото дня у NASA
«Зрізати шлях» до Венери: JUICE готується до історичного подвійного прольоту Місяця та Землі
Небезпека для астронавтів: ліки швидко зіпсуються під час подорожі до Марса
Рекордне число супутників і космічного сміття: ESA опублікувала звіт про ситуацію на навколоземній орбіті
Магнітне поле: які планети насправді придатні для життя
Обсерваторія Chandra відзначає 25 років у космосі колекцією приголомшливих світлин Всесвіту
Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с