TGO виявив хлороводень у марсіанській атмосфері

Апарат TGO вперше зумів зареєструвати в марсіанській атмосфері хлороводень (HCl), водний розчин якого в побуті відомий, як соляна кислота. Відкриття було зроблено за допомогою встановленого на борту зонда спектрометра ACS. Ознаки хлороводню з’явилися в спектрах атмосферних газів під час глобальної пилової бурі та поступово зникли після її закінчення.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Аналіз марсіанської атмосфери зондом TGO (концепт). Джерело: NASA

Донедавна було відомо, що хлороводень трапляється в атмосферах двох планет Сонячної системи: Землі та Венери. На Землі він потрапляє в повітря з морів і океанів, коли частинки морських солей перетворюються на аерозоль. Після взаємодії з атмосферним киснем вони виділяють хлор, який потім реагує з водневмісними сполуками й утворює хлороводень. На Венері ця сполука є основним «постачальником» хлору у верхні шари газової оболонки, де вона розпадається під дією сонячного світла і стає одним із головних чинників, що забезпечують стабільність вуглекислотної атмосфери.

Передбачалося, що хлороводень існує й на Марсі, але довгий час спроби його виявити ні до чого не приводили. З урахуванням можливостей наявних інструментів було зроблено висновок, що молекул HCl у марсіанській атмосфері дуже мало — не більше ніж 0,2–0,3 частинки на мільярд (ppbv). Прорив стався лише 2018 року, коли на Червоній планеті почалася глобальна пилова буря. Після неї TGO зміг уперше зареєструвати цей газ у її атмосфері. Його концентрація коливалася в діапазоні 1 до 4 ppbv, максимально високою вона виявилася на висотах 20–30 км у південній півкулі. Після завершення бурі орбітальний апарат поступово переставав детектувати HCl.

Той факт, що хлороводень не завжди присутній у марсіанській атмосфері, змушує переглянути багато уявлень про хімічні процеси на Марсі. Вчені запропонували дві основні гіпотези про те, що є його джерелом — ним можуть бути підняті з поверхні частинки пилу або ж активні вулканічні процеси. Сплеск концентрації HCl під час пилової бурі говорить на користь першої версії. Щоправда, вченим залишається незрозумілим сам механізм «перетворення» хлору з поверхні на газоподібний хлороводень. Також їм належить знайти відповідь на питання, куди він зникає після завершення пилових бур.

За матеріалами http://press.cosmos.ru

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів