Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети

У 1971 році космічний апарат NASA Mariner 9 прибув на Марс і виявив, що планета повністю вкрита пилом через потужну бурю. Пилові бурі на Марсі — звичне явище. Втім, якщо ми бажаємо досліджувати Червону планету, ці бурі становлять загрозу для марсоходів, оскільки пил накопичується на їхній поверхні та може вивести їх із ладу.

Пилова буря на Марсі
Пилова буря на Марсі. Ілюстрація згенерована Google Gemini

Команда планетологів з Університету Колорадо в Боулдері дослідила причини виникнення цих бур. Їхні результати, представлені на засіданні Американського геофізичного союзу, можуть мати значення для майбутніх місій на Марс. За даними досліджень, тепла та сонячна погода є ключовим чинником, що сприяє виникненню пилових бур.

Інструмент Mars Climate Sounder, встановлений на борту розвідувального орбітального апарата NASA Mars Reconnaissance Orbiter, протягом 15 років збирав дані про атмосферу та поверхню Марса. Аналіз цих даних показав, що приблизно 68% великих бур передували періоди різкого підвищення температури. Виявлено, що під час нагрівання поверхні атмосфера над нею стає нестабільною, що сприяє підйому пилу. Як пояснює Хешані Періс, аспірант Лабораторії фізики атмосфери й космосу, ці процеси подібні до механізмів формування ураганів на Землі.

Марс
Марс перед (ліворуч) і під час (праворуч) глобальної пилової бурі в 2001 році. Авторство зображення: NASA / JPL / MSSS

Щорічно на Марсі виникають великі бурі, які тривають кілька тижнів і охоплюють значні території. Раз на три марсіанські роки (5,5 земних років) трапляється шторм, який покриває пилом всю планету. Такі глобальні урагани є найбільш небезпечними. Наприклад, у 2018 році потужна буря вивела з ладу марсохід Opportunity, засипавши пилом його сонячні панелі, від чого апарат перестав отримувати достатньо сонячної енергії. Для майбутніх місій із висадкою астронавтів на Марс, запланованих NASA на 2030-ті роки, пилові бурі становитимуть серйозний ризик. Тому вивчення їхніх причин є пріоритетом для вчених.

Марсіанин
Астронавти борються з лютою пиловою бурею у фільмі 2015 року «Марсіанин». Авторство зображення: 20th Century Fox

«Ми повинні зрозуміти, як невеликі або регіональні бурі переростають у глобальний шторм», — зазначає Пол Хейн, доцент кафедри астрофізичних і планетарних наук Університету Колорадо.

Команда дослідників продовжує аналізувати погодні умови на Марсі, намагаючись вдосконалити прогнози виникнення пилових бур.

Раніше ми розповідали 12 цікавих фактів про Марс.

За матеріалами colorado.edu

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме