Телескоп-велетень. Де в Україні розташований унікальний астрономічний інструмент

До 2014 року найбільшим телескопом України був Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна. Однак його, як і інші інструменти Кримської астрофізичної обсерваторії, вкрала росія. Це справді унікальний інструмент, про який інколи говорять, що він — найбільший у Європі. Так це чи ні — ми й спробуємо розібратися у цій статті.

Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна
Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна

Найбільший телескоп України

Сучасна астрономія — це наука, що використовує дійсно великі інструменти. Усе, що людина може самотужки перенести хоча б у розібраному вигляді, давно вже вважається аматорськими інструментами. Професіонали користуються телескопами, вага яких може вимірюватися десятками й сотнями тонн.

Є такі інструменти і в Україні. Найбільший із них — Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна. На превеликий жаль, він розташований у Кримській астрофізичній обсерваторії, яку 2014 року разом з усім півостровом вкрала росія. Проте ми пам’ятаємо, чий він насправді.

Григорій Абрамович Шайн
Григорій Абрамович Шайн. Джерело: Вікіпедія

Своєю назвою телескоп завдячує Григорію Абрамовичу Шайну — уродженцю Одеси, що з 1920-х років працював у Сімеїзькій обсерваторії. Він переважно займався дослідженням спектрів та обертання зір, тож завжди потребував великих і якісних інструментів.

Коли 1945 року Шайн очолив новостворену обсерваторію, він зрозумів, що треба не тільки відновлювати те, що було зруйновано Другою світовою, а й створювати сучасні інструменти. Саме тому почав просувати ідею справді великого телескопа. Однак радянський уряд прийняв програму його будівництва тільки 1954-го. А 1960 року почалися випробування Дзеркального телескопа ім. Г. А. Шайна, який остаточно ввели в експлуатацію 1961-го. Сам же Григорій Абрамович до цього моменту не дожив, він помер у 1956 році.

Чим унікальна конструкція телескопа

Дзеркальний телескоп Шайна належить до типу рефлекторів. Це означає, що збільшення досягається не системою лінз, а криволінійним дзеркалом, яке збирає світло в одній точці. Цей принцип є стандартним для всіх великих оптичних інструментів сучасності. Він дозволяє досягнути великого збільшення без спотворення зображення.

Дзеркальний телескоп Шайна
Дзеркальний телескоп Шайна. Джерело: Вікіпедія

Встановлений у Криму телескоп — дійсно великий інструмент. Його головне дзеркало має діаметр 2,64 м. Воно виготовлене з боросилікатного скла завтовшки 40 см і важить 4 тонни. Труба цього рефрактора важить 30 т, а загалом уся рухлива частина його конструкції — 62 тонни.

Проте справді унікальним його робить не це, а наявність одразу кількох фокусів. Після збирання головним дзеркалом світло спрямовується на чотири незалежні оптичні системи, прив’язані до різних фокусів. На кожну з них можна встановлювати окремий інструмент, наприклад, ПЗЗ-матрицю чи спектроскоп і проводити таким чином комплексні дослідження.

Чи є Дзеркальний телескоп Шайна найбільшим у Європі?

На момент свого створення Дзеркальний телескоп Шайна був третім за діаметром дзеркала у світі та найпотужнішим астрономічним інструментом видимої частини спектра в Євразії. Більшими за нього були тільки 5-метровий рефрактор Паломарської обсерваторії та 3-метровий Лікської. Обидва вони розташовані у Північній Америці.

Однак відтоді, як він почав працювати, минуло вже 60 років, і за цей час астрономія зробила кілька кроків уперед. Навіть на орбіту встигли запустити телескоп James Webb, чиє дзеркало має діаметр 6,5 м. Наземні ж телескопи вже давно перетнули межу 10 м. А невдовзі має запрацювати інструмент із дзеркалом діаметром 39 м.

Телескоп в обертовій вежі
Телескоп в обертовій вежі

Офіційно Дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна є другим за діаметром дзеркала на пострадянському просторі. Він поступається тільки 6-метровому рефлектору БТА-6 у Карачаєво-Черкесії.

У Європі ж він за діаметром дзеркала поступається лише чотирьом астрономічним інструментам: Великому телескопу Канарських островів (10,4 м), Телескопу Вільяма Гершеля (4,2 м), Національному телескопу Галілео (3,58 м) і головному інструменту обсерваторії Калар-Альто в Іспанії (3,5 м). Загалом же у світі він 49-й за розміром.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine