Космічний телескоп Hubble побачив дивовижний спалах, який відбувся там, де нібито нічого немає. Це рідкісне явище називається LFBOT. Його вперше відкрили 2018 року і досі спостерігали лише кілька разів.
Hubble побачив дивовижний спалах
Космічний телескоп Hubble зміг зафіксувати надзвичайно рідкісне явище, яке називається яскравим швидким синім транзієнтом оптичного діапазону, або ж LFBOT. Це надзвичайно потужний спалах, який можна спостерігати одразу в усіх ділянках спектра, але триває він лише кілька діб.
За останні десятиліття вчені дізналися про існування транзієнтів. Ці явища можуть бути надзвичайно яскравими, але, на відміну від зір та галактик, що лишаються незмінними протягом століть, тривають недовго. Процеси, які спричиняють ці явища, можуть бути найрізноманітнішими, й про їхню природу ми зазвичай нічого не знаємо.
LFBOT належать до найрідкісніших і найяскравіших транзієнтів. Вперше їх відкрили 2018 року і відтоді спостерігали всього кілька разів. Зазвичай побачити їх якомусь телескопу вдається лише раз на рік.
Чим цікава ця подія
Теперішня подія, яка отримала позначення AT2023fhn, або ж «Зяблик», дуже схожа на всі LFBOT, що були до неї. Як і вони, це явище спостерігалося всього кілька днів, поступово розсіюючись у просторі. Однак точності телескопа Hubble вистачило, аби чітко визначити місце, де відбувся спалах.
І місце це виявилося дуже дивним. Воно у міжгалактичному просторі. Відстань до однієї великої зоряної системи складає 50 тис. світлових років, а до іншої маленької — 15 тис. світлових років. Раніше вважалося, LFBOT все ж відбувається десь, де зір більше.
Що може спалахувати з такою силою та ще й так швидко згасати у міжгалактичному просторі, вчені не знають, однак щасливі вже від того, що змогли точно встановити, де відбувся спалах. Часто для транзієнтів навіть це є великою проблемою.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine