Телескоп Горизонту Подій дослідив джети чорної діри

У 1949 році астрономи виявили, що галактика Центавр А, розташована порівняно недалеко від Чумацького Шляху, є дуже яскравим об’єктом у радіодіапазоні. Зараз ми знаємо, що це пов’язано з надмасивною чорною дірою у її центрі, маса якої у 55 млн разів перевищує сонячну. Вона активно поглинає речовину, і це супроводжується утворенням джетів, які є джерелом радіо- і рентгенівського випромінювання.

Галактика Центавр А. На врізці показано зображення її джетів у радіодіапазоні. Джерело: Radboud University; ESO/WFI; MPIfR/ESO/APEX/A. Weiss et al.; NASA/CXC/CfA/R. Kraft et al.; EHT/M. Janssen et al.

У 2019 співробітники проєкту «Телескоп Горизонту Подій» (Event Horizon Telescope — EHT) представили перше зображення «тіні» чорної діри, розташованої в галактиці M87, що в 6,5 млрд разів перевищує за масою Сонце. Воно добре узгоджувалося з передбаченнями Загальної теорії відносності. Однак лишилося питання, як поводиться матерія в околицях менш масивних і активних чорних дір.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Тому астрономи звернули увагу на Центавр А. Вони проаналізували результати спостережень, виконаних радіотелескопами проєкту EHT у 2017 році. В результаті їм вдалося отримати знімки, роздільна здатність яких у 16 разів перевершує найкращі попередні зображення, що дозволяє вивчати структуру джетів чорної діри на масштабах до 0,6 світлової доби.

Порівняння джетів галактик Центавр А та М87. Джерело: Michael Janssen et al. / Nature Astronomy, 2021

Аналіз знімків показав, що геометрія джетів системи Центавр А і M87 аналогічна. Це підтверджує теорію про те, що гігантські чорні діри є збільшеною копією своїх менших аналогів. Крім того, астрономи визначили положення надмасивної чорної діри відносно джетів, що допоможе під час наступних спостережень цієї галактики.

За матеріалами: https://arstechnica.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів