Телескоп eRosita допоміг створити найповніший огляд неба в рентгенівських променях

Вчені, що займаються обробкою даних з космічного телескопа eROSITA, опублікували найповніший на сьогодні рентгенівський огляд неба. Він містить понад 900 тис. джерел випромінювання.

Небо, яким його побачив телескоп eROSITA
Небо, яким його побачив телескоп eROSITA. Джерело: uni-tuebingen.de

Телескоп eROSITA

Німецький консорціум eROSITA опублікував дані своєї частини першого огляду всього неба за допомогою однойменного телескопа м’якого рентгенівського зображення. Робота опублікована в журналі Astronomy & Astrophysics. Разом із даними консорціум опублікував серію наукових робіт, що описують пов’язані з ними дослідження, починаючи від досліджень придатності планет до відкриття найбільших космічних структур.

З космічним телескопом eROSITA сталася достатньо неприємна історія. Європейці розмістили його на борту російського супутника «Спектр-РГ». Він успішно збирав дані протягом пари років, але повністю свою роботу на момент широкомасштабного вторгнення завершити не встиг. Співпрацювати з країною-агресоркою науковці відмовилися, а та спробувала вкрасти інструмент.

Тоді у росіян нічого не вийшло, але дослідження загальмувалися. І ось, нарешті, німецькі науковці опублікували перший огляд неба, який отримав назву eRASS1. До нього увійшли результати досліджень з 12 грудня 2019-го по 11 червня 2020 року.

Найдетальніший каталог рентгенівських джерел

На основі лише перших шести місяців спостережень eROSITA вже виявив більше джерел, ніж було відомо раніше за 60-річну історію рентгенівської астрономії. Тепер дані, доступні світовій науковій спільноті, революціонізують наші знання про Всесвіт при високих енергіях.

У найбільш чутливому діапазоні енергії детекторів eROSITA (0,2–2 кеВ) телескоп зафіксував 170 млн рентгенівських фотонів, для яких камера може точно виміряти вхідну енергію та час прибуття. Загалом було виявлено понад 900 тис. джерел.

Серед них 710 тис. є надмасивними чорними дірами у далеких галактиках (активних галактичних ядрах), 180 тис. — зорями, що випромінюють рентгенівські промені у Чумацькому Шляху, і 12 000 скупчень галактик. Також невелику кількість інших екзотичних класів, таких як подвійні зорі, що випромінюють рентгенівське випромінювання, залишки наднових, пульсари та інші об’єкти.

Разом із релізом даних німецький консорціум eROSITA подав майже 50 нових наукових публікацій до журналів, додавши до понад 200, які вже були опубліковані командою до того. Вони присвячені неймовірно широкому спектру тем — від міжгалактичного газу до чорних дір, що квазіперіодично здійснюють викиди речовини.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine