Астрономи виявили «міжзоряний тунель» неподалік Сонячної системи, який може з’єднувати нашу зону з іншими зоряними системами. Як повідомляє дослідження в журналі Astronomy & Astrophysics, цей тунель є частиною великої структури гарячого газу, відомої як Local Hot Bubble (Місцева гаряча бульбашка, МГБ), радіус якої сягає сотень світлових років. Науковці припускають, що ця МГБ може бути пов’язана з іншою, ще більшою бульбашкою.
Використовуючи дані рентгенівського телескопа eROSITA, науковці створили 3D-модель бульбашки, яка підтверджує попередні гіпотези, а також відкриває нові деталі. Зокрема, як зазначив Міхаель Фрейберг, дослідник з Інституту Макса Планка, модель дозволила виявити «міжзоряний тунель» у напрямку сузір’я Центавра, що прорізає холодне міжзоряне середовище.
Ідея існування Місцевої гарячої бульбашки з’явилася ще понад пів століття тому, коли астрономи спробували пояснити джерело фонового рентгенівського випромінювання, яке мало б поглинатися міжзоряним середовищем — дифузною речовиною, з якої формуються зорі. Однак якщо в нашій зоні міжзоряного простору виникла порожнина, це пояснює, чому рентгенівські промені можуть доходити до нас. За припущеннями науковців, ця бульбашка виникла приблизно 14 млн років тому через серію вибухів наднових, які здули міжзоряний матеріал і створили порожнину діаметром 1000 світлових років. На думку дослідників, залишки цих наднових можна спостерігати й досі.
Попри те, що гіпотеза про Місцеву гарячу бульбашку тривалий час мала суперечливі дані, сучасні спостереження, зокрема за молодими зорями на її межі, підтримують її існування. На думку дослідників, міжзоряний тунель може бути частиною масштабної мережі таких порожнин, розташованих у Чумацькому Шляху і створених внаслідок вибухів наднових.
Аналіз температури в МГБ показує, що північна частина цієї структури помітно гарячіша за південну, що може бути наслідком недавніх вибухів наднових, які додатково розширили й розігріли МГБ.
Раніше ми повідомляли про те, що червоточини здатні пересилати повідомлення з далекого космосу.
За матеріалами space.com