Під час ракетного випробування студенти зі Швейцарії вирішили прикріпити шматок сиру сорту грюєр до однієї з посадкових опор прототипу ракети. Цей, на перший погляд, невинний жарт став несподіваним випробуванням надійності конструкції апарата.
Команда студентів з Лозанни, яка працює над проєктом Gruyère Space Program (GSP), провела на початку жовтня перше в регіоні випробування вертикальної посадки ракети. Прототип ракети CALIBRI піднявся вертикально на 32 м, після чого успішно повернувся на землю. Однак під час спуску ракета почала неконтрольовано обертатися.
«Так, це був саме грюєр, і він мало не став причиною аварії!» — поділився лідер проєкту GSP Жеремі Марсьяк, студент Швейцарського федерального технологічного інституту. За його словами, сир створив аеродинамічний ефект, який спричинив обертання ракети, погіршивши її стабільність.
Як видно з відео випробування, сир на одній із трьох опор спричинив дисбаланс, що призвів до небажаного крену під час спуску. На щастя, ракета приземлилася без пошкоджень, і навіть сир залишився цілим.
Ще цікавішим стало те, що грюєр не розплавився від розпечених двигунів. «Після польоту ми його з’їли. Він був ще трохи теплий, але все одно смачний!» — розповів Марсьяк.
Цей жартівливий експеримент насправді виявився дуже корисним, адже показав недоліки збірної моделі, зокрема проблеми з контролем крену. Студенти отримали важливий урок та змогли покращити конструкцію ракети.
Таким чином, випередивши Європейську космічну агенцію (ESA) у проведенні вертикальної посадки й отримавши незвичний досвід, швейцарські студенти показали, що рухаються у правильному напрямку, і навіть смачно завершили експеримент.
Раніше ми повідомляли про те, як Китай побудував копію ракети Starship із вертикальною посадкою.
За матеріалами Interesting Engineering