Космологи збираються зруйнувати 100-річну гіпотезу про Всесвіт

У космосі, за межами наших планет, зір і галактик, розтягнутого та безкрайнього Всесвіту, тягнеться безмежний та одноманітний простір без жодних помітних особливостей. Так принаймні астрофізики вважали раніше. Це була основна думка, яка лежала в основі стандартної космологічної моделі, спрямованої на роз’яснення наслідків Великого вибуху та еволюції Всесвіту протягом близько 13,7 мільярда років. А якщо це припущення є хибним?

Всесвіт не такий, як вважали 100 років тому
Всесвіт не такий, як вважали 100 років тому. Фото: Unsplash

Цього тижня провідні космологи з усього світу збираються в Лондонському королівському товаристві, щоб поставити під сумнів цю гіпотезу. За словами професора Субіра Саркара з Оксфордського університету, симпозіум був запланований після того, як низка новітніх астрономічних спостережень порушила цей загальноприйнятий погляд, який вже застарів, адже вперше був сформульований ще 1922 року.

Серед нових спостережень було помічено, що в різних частинах Всесвіту розширення відбувається з різною швидкістю. Знайдено та доведено існування кількох мегаструктур в космосі — величезних скупчень галактик, щільно з’єднаних гравітацією. Також виявлені космічні потоки — величезні струмені матерії, які не піддаються поясненню в межах наявних теорій.

Доктор Натан Секрест з Військово-морської обсерваторії США, співпрацюючи з Саркаром, представив результати, які порушують питання про однорідність Всесвіту. Його аналіз понад мільйона квазарів показав невелику, але значущу різницю в їх розташуванні на небі.

Всесвіт
Загальноприйнятна гіпотеза про Всесвіт не може пояснити останні космічні відкриття. Фото: Unsplash

Доктор Константінос Мігкас з Лейденського університету розповів про зміни сталої Габбла, які свідчать про те, що наявна стандартна модель може не бути повністю точною. Його висновки підкреслили розбіжність спостережень із передбаченнями моделі.

Аспірантка Університету Центрального Ланкаширу, Алексія Лопес виявила космічні мегаструктури, названі Великим кільцем і Гігантською дугою. Ці форми, що простежуються у вигляді галактик і скупчень галактик, виникають у масштабі, за межами якого всесвіт має бути гладким і фактично безликим.

Проте, не всі космологи погоджуються з тим, що виявлені аномалії Всесвіту достатньо переконливі, щоб одразу відкинути стандартні теорії. Професор Джордж Ефстатіу з Кембриджського університету вважає, що існують багато питань, які залишаються відкритими. Інші вчені зауважують, що потрібно більше досліджень, щоб мати вкрай переконливі докази для зламу стандартної моделі, яка витримала випробування часом. Такі активні дебати на конференції свідчать про розвиток космології та необхідність подальших досліджень для зрозуміння Всесвіту.

Раніше ми розповідали ТОП-7 нерозгаданих таємниць Всесвіту.

За матеріалами theguardian.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine