Більша частина дна земних океанів досі лишається недослідженою. У новій праці вчені використали радарні супутники, щоб знайти підводні вулкани. Їх виявилося близько 19 тисяч.
Радарні супутники та підводні вулкани
Науковці з низки університетів дослідили рельєф морського дна за допомогою супутників. Вони прагли охопити якомога більші площі та знайти підводні гори, які утворилися внаслідок вулканічної діяльності. Для цього вони використали сателіти, на яких встановлені радари з синтезованою апертурою (SAR).
SAR-супутники легко можуть розрізняти об’єкти на поверхні Землі навіть вночі, під час туману та крізь хмари. Однак пробитися через товщу океанської води та дізнатися, на що схоже дно, не можуть навіть вони.
Зате з точністю до міліметрів SAR-супутники здатні вимірювати рівень самого океану. А на нього впливає ефект, який називається морським насипом. Він полягає у тому, що гірські масиви під водою створюють гравітаційну аномалію, яка надзвичайно слабко, але впливає на воду в цьому місці.
Тож таким чином можна виявити гори під поверхнею океану. Завдяки своїм дослідженням вчені дізналися про існування 19 тисяч раніше невідомих підводних вулканів. Це відкриття тягне за собою низку важливих наслідків.
Чому відкриття підводних вулканів таке важливе
Дно Світового океану Землі менш вивчене, ніж поверхня Місяця. Навіть просте картографування здійснене тільки для чверті його поверхні. А вона не менш різноманітна, ніж у суходолу. Зокрема, гори зустрічаються на ній так само часто.
Гори на дні океану поділяються на дві дуже різні категорії, відповідно до свого походження та форми. Одні з них утворюються внаслідок зіткнення літосферних плит. Вони формують величезні масиви, які протягнулися через усі моря та достатньо непогано вивчені.
Однак на морському дні вистачає також гір, які утворилися внаслідок виверження вулканів і зазвичай розташовані поодинці. Вони досі практично не картографовані, й це може призвести до поганих наслідків. За останні кілька десятиліть американські субмарини двічі ледь запобігли зіткненню з ними.
Нове дослідження робить підводне плавання безпечнішим. Крім того, тепер стало можливим точніше моделювати підводні течії на дні океану, адже рельєф достатньо сильно впливає на них. Наприклад, коли холодна глибинна течія врізається в гору, то її води виштовхує нагору. І вони починають впливати на те, що відбувається на поверхні.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine