Супутники для створення штучних затемнень вирушили в космос

Індійська ракета PSLV-XL успішно вивела на орбіту пару європейських супутників Proba-3. Вони призначені для створення штучних затемнень.

Штучні затемнення в космосі


Місія Proba-3 розроблялася ESA ще з початку минулого десятиліття. Її метою є вивчення сонячної корони — зовнішнього, найрозрідженішого і найгарячішого шару зоряної атмосфери, чия температура становить мільйони градусів. Спостереження корони серйозно ускладнені тим, що вона ховається у сліпучому блиску Сонця. Тому астрономам доводиться відсікати його світло. Для цього в телескоп встановлюється заслінка, що називається коронографом.

Створюване місією Proba-3 штучне затемнення в уявленні художника. Джерело:ESA-P. Carril

Але річ у тім, що розсіяне на елементах оптичної системи світло все одно створює яскравий ореол навколо диска коронографа. Через це виникає сліпа зона радіусом приблизно в 2,5 сонячних диска, що не дає побачити внутрішню частину корони.

Щоб усунути цю проблему, ESA вирішила запустити пару космічних апаратів Proba-3. Перший відіграватиме роль штучного Місяця і закриватиме Сонце, тоді як другий вивчатиме корону. Такий підхід дає змогу зменшити розмір сліпої зони до всього 1,1 сонячного диска.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Коли Proba-3 розпочне спостереження

Супутники Proba-3 були запущені 5 грудня з космодрому імені Сатіша Дхавана в Шріхарікоті (Індія). Вони успішно відокремилися від ракети, після чого вийшли на зв’язок із Землею. Апарати перебувають на високій еліптичній орбіті, перигей якої становить 600 км, а апогей — 60 тис. км.

Відділення супутників Proba-3 від ракети в уявленні художника. Джерело: ESA-P. Carril

Найближчими тижнями пара апаратів залишатиметься прикріпленою один до одного, поки інженери перевірятимуть їхні системи. Розділення має відбутися на початку 2025 року. Після цього апарати розгорнуться у формацію з відстанню в 150 м між ними. Їхнє положення з точністю до міліметра вимірюватиме лазерна система і коригуватиметься набором високоточних двигунів.

Якщо все пройде за планом, перші спостереження сонячної корони почнуться приблизно через чотири місяці після запуску. Спостереження будуть вестися під час перебування супутників в апогеї. За прогнозами фахівців, тривалість штучного затемнення протягом одного витка зможе скласти до 6 годин.

Proba-3 має статус місії-демонстратора. Її успіх відкриє дорогу для нових, складніших і амбітніших проєктів, які дадуть змогу астрономам дізнатися ще більше про Сонце, процеси, що відбуваються в його атмосфері, й те, як вони впливають на Землю.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів