24 березня Збройні сили України завдали удару по російських кораблях «Азов», «Ямал» та «Іван Хурс», а також по центру зв’язку Чорноморського флоту РФ в окупованому Криму. Опубліковані знімки підтверджують ураження наземного об’єкта. А ось із кораблями не все так просто.
Новий удар по Криму
У ніч на неділю 24 березня Збройні сили України завдали удару по окупованому російськими військами Севастополю. Місцеві мешканці повідомляли про численні вибухи. Трохи згодом надійшло повідомлення, що було вражено два десантних кораблі та вузол зв’язку Чорноморського флоту. Наскільки це відповідає дійсності, було незрозуміло, оскільки жодних відео та знімків з місця у мережі не з’являлося.
Однак тепер наслідки українського удару можна оцінити за допомогою супутникових знімків. Першу пару оприлюднив проєкт «Радіо Свобода», «Схеми». Зображення датуються 21 та 24 березня і на них добре видно той самий вузол зв’язку. На першому знімку будівля ціла, а ось на другому видно, що її дах обвалився.
За словами представників ЗСУ, в центрі зв’язку перебувало кілька десятків окупантів. Усі вони вбиті або поранені. Цей вузол відігравав важливу роль у координації роботи Чорноморського флоту. Зараз, за словами українських військових, система управління окупантів не працює, однак вони намагаються її відновити.
Чи потопили «Ямал», «Азов» та «Іван Хурс»?
З ураженням великих десантних кораблів «Ямал» та «Азов» усе набагато складніше. Єдиний наявний наразі їхній супутниковий знімок опублікував незалежний OSINT-розслідувач Тайлер Роговей на своїй сторінці у X (колишній твіттер). Зображення лише одне й нібито датується 24 березня, хоча вказівок про це на знімку немає.
У повідомленнях ЗМІ певності про те, наскільки сильно пошкоджені ворожі кораблі, немає. Частина повідомляє про їхнє потоплення, частина — лише про пошкодження. На фото добре видно Севастопольську бухту й обидва судна, що перебувають на плаву. Щоправда, поруч з обома видно сліди ураження. Одне — на пірсі, а друге — на плавучому доку.
Поруч з обома кораблями помітні темні плями, які цілком можуть бути витоками мастила. Крім того, неподалік корабля, що розміщений поблизу від плавучого доку, видно кілька буксирів. За словами того ж Роговея, в момент удару вони перебували на стоянці, бо росіяни після потоплення судна «Сєргєй Котов» 8 березня, припинили всі операції на Чорному морі.
На самих знімках пошкодження кораблів не видно, проте це ні про що не говорить. Судячи зі слідів, влучання було поруч із ними, тож вони могли б зазнати серйозних ушкоджень уламками. При цьому сліди ураження на доку та причалі достатньо слабкі, отже, виникає підозра, що удар був завданий не Storm Shadow, а чимось, що має значно менший калібр.
А ось розвідувальний корабель «Іван Хурс», схоже, дійсно отримав серйозні пошкодження. Він теж стояв біля причалу і його намагалися вразити двома ракетами. Одна з них врізалася в землю, але друга попала в його кормову частину. Підтвердженням цього стала пара знімків, один з яких датується 23, а другий — 24 березня.
За матеріалами twitter.com/Aviation_Intel, t.me/kiber_boroshno
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine