Супутник побачив результат цунамі в Гренландії

У 2023 році біля берегів Гренландії стався потужний землетрус. Він викликав цунамі, яке спричинило чималі руйнування на узбережжі гігантського острова. Нещодавно науковці використали дані супутника SWOT, аби оцінити, наскільки катастрофічними насправді були наслідки стихії.

Цунамі в Гренландії
Цунамі в Гренландії. Джерело: phys.org

Природний катаклізм, який побачив супутник

Міжнародна супутникова місія з вивчення топографії поверхневих вод і океану (SWOT), спільна місія NASA та французького Національного центру космічних досліджень CNES, виявила унікальні контури цунамі, яке прокотилося по стрімких стінах фіорду в Гренландії у вересні 2023 року.

Викликане масивним обвалом, цунамі спричинило сейсмічний гуркіт, який відлунював по всьому світу протягом дев’яти днів. Міжнародна дослідницька група, до якої увійшли сейсмологи, геофізики та океанографи, нещодавно повідомила про цю подію після року аналізу даних.

Супутник SWOT зібрав дані про рівень води у фіорді Діксон 17 вересня 2023 року, на наступний день після початкового обвалу і цунамі. Дані були порівняні з вимірами, зробленими за нормальних умов за кілька тижнів до цього, 6 серпня 2023 року.

На візуалізації даних (вище) кольори, розташовані ближче до червоного кінця шкали, вказують на вищі рівні води, а сині кольори — на нижчі, ніж зазвичай, рівні. Дані свідчать про те, що рівень води в деяких точках уздовж північної частини фіорду був на 4 фути (1,2 м) вищим, ніж на південній стороні.

У статті, опублікованій недавно в журналі Science, дослідники відстежили сейсмічний сигнал до цунамі, яке почалося, коли понад 880 млн кубічних футів породи й льоду (25 млн м³) впали у Діксонський фіорд. Будучи частиною мережі каналів на східному узбережжі Гренландії, фіорд має глибину близько 1772 футів (540 м) і ширину 1,7 милі (2,7 км), зі стінами заввишки понад 6000 футів (1830 м).

Фіксація сейсмічних поштовхів

Далеко від відкритого океану, в обмеженому просторі, енергія руху цунамі мала незначну можливість розсіюватися, тому хвиля рухалася вперед і назад приблизно кожні 90 секунд протягом дев’яти днів. Це спричинило поштовхи, зафіксовані сейсмічними приладами за тисячі миль від берега.

З висоти близько 560 миль (900 км) SWOT використовує свій складний радіолокаційний інтерферометр Ка-діапазону (KaRIn) для вимірювання висоти майже всієї води на поверхні Землі, включаючи океан і прісноводні озера, водосховища і річки.

Можливості супутника SWOT

«Це спостереження також демонструє здатність SWOT відстежувати небезпеки, що потенційно може допомогти у забезпеченні готовності до стихійних лих та зменшенні ризиків», — сказала наукова співробітниця програми SWOT Надя Виноградова Шиффер зі штаб-квартири NASA у Вашингтоні. Виявляється, він також може бачити фіорди.

«Роздільна здатність радара KaRIN була достатньою, щоб проводити спостереження між відносно вузькими стінами фіорду, — сказав Лі-Луенг Фу, науковий співробітник проєкту SWOT. — Зона дії звичайних висотомірів, що використовуються для вимірювання висоти океану, занадто велика для такої маленької водойми».

Запущений у грудні 2022 року з Ванденберзької бази космічних сил у Каліфорнії, SWOT зараз перебуває на етапі експлуатації, збираючи дані, які будуть використані для досліджень та інших цілей.

За матеріалами phys.org

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії