Супутник побачив «молочне море»

Вперше загадкове «молочне море» було спочатку виявлене супутником на орбіті Землі, а потім підтверджене екіпажем судна в океані. Це надзвичайно рідкісне явище, коли море на сотні кілометрів навкруги починає світитися білим світлом.

«Молочне море» з супутника та з борту яхти
Вид на «молочне море» з супутника та з борту корабля. Джерело: Аstronomy.com

«Молочне море»

Команда під керівництвом Стівена Міллера, вченого з Університету штату Колорадо у Форт-Коллінсі, присвятила останні кілька років вивченню супутникових знімків, аби мати свідчення надзвичайно рідкісного явища, відомого як «молочне море». Щобільше, їм вдалося знайти команду корабля, яка саме в цей час пливла по морю і знімала його на смартфони.

Про ночі, коли у морі розпочинається світіння кольору молока, подорожувальники розповідають уже кілька століть. Перше офіційне повідомлення про це явище датується 27 липня 1854 року. Тоді капітан американського кліпера розповів про моторошне відчуття, коли його корабель кілька годин плив ніби по засніженому полю.

Але явище це виявилося настільки рідкісним, що навіть в епоху інтенсивного судноплавства моряки повідомляли про нього всього пару разів на рік. Тож вивчити цей феномен вчені не мали змоги, й багато десятиліть він вважався непідтвердженим.

Тільки у 1985-му вченим посміхнулася удача. Тоді наукове судно знайшло пляму білого світла у Червоному морі. Дослідники взяли пробу води та встановили, що люмінесценцію спричиняють мільярди бактерій, котрі якимось чином взаємодіють між собою та синхронізують світіння. Подробиці цього процесу лишаються невідомими.

Дослідження «молочного моря» з супутників

«Молочне море» не варто плутати зі світінням планктону, у збуренні води за судном чи змінами кольору океану. Це значно масштабніше у часі та просторі явище. Теоретично воно має бути добре помітним на супутникових знімках. Саме так думала команда Стівена Міллера, коли кілька років тому почала вивчати зображення у пошуках цього дива.

Але виявилося, що світіння у 1000 разів слабкіше за місячне світло, що відбивається від поверхні води. Крім того, його можна легко переплутати з хмаринкою чи деякими іншими атмосферними явищами. Перше «молочне море» вони знайшли на знімках 2005 року. Але тоді зображення було дуже нечітким.

«Молочне море»
«Молочне море» через різні оптичні системи. Джерело: Аstronomy.com

У 2019 році вийшла нова стаття, в якій Міллер з командою описали кілька випадків спостереження «молочного моря». В одному з них площа світіння досягала розмірів Ісландії. Але незалежного підтвердження цього явища з поверхні Землі не було.

У липні 2022-го стало відомо, що Наомі Маккіннон, що подорожувала тієї ночі на яхті Ganesha не просто бачила це саме явище, але й зазнімкувала його на свою камеру. Нарешті «молочне море» стало остаточно підтвердженим фактом.

За матеріалами Аstronomy.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада