Суперземля LHS 3844b виявилася припливно захопленою

Вчені вперше змогли прямо довести, що кам’яні світи за межами Сонячної системи можуть бути припливно захопленими, тобто завжди повернутими до своєї зорі однією стороною. Це встановили завдяки дослідженню суперземлі LHS 3844b.

Припливно захоплена планета
Припливно захоплена планета. Джерело: www.lpi.usra.edu

Припливно захоплена планета

Міжнародна група астрономів та астрофізиків вперше змогла спостерігати прямі докази того, що планета за межами Сонячної системи є припливно захопленою. У своєму дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal, вони змогли це довести для раніше відкритого світу LHS 3844b.

Припливно захопленими називають ті небесні тіла, що розташовані достатньо близько до більш масивних об’єктів і зазнають впливу їхніх припливних сил. Останні протягом мільйонів років гальмують їхнє обертання навколо власної осі, аж поки воно за своєю тривалістю не зрівняється з тривалістю подорожі навколо центрального тіла.

Кінцевий результат цього процесу добре видно по земному Місяцю. Він завжди повернутий до нас одним і тим самим боком. Те ж саме характерно для багатьох супутників планет у Сонячній системі. А ось за її межами прямо доведених прикладів цього явища досі не було.

Точніше, біля інших зір припливне захоплення має бути звичайним явищем. Чимало екзопланет, що обертаються навколо тьмяніших за Сонце зір, розташовані настільки близько до них, що точно мали б бути захопленими. Проте досі для жодного землеподібного світу за межами Сонячної системи це не було доведено.

Що вчені дізналися про суперземлю LHS 3844b

Планета LHS 3844b була відкрита ще 2018 року. Тоді ж науковці встановили, що вона є суперземлею, тобто світом, подібним за своїм складом на Землю, але при цьому трохи більшим за неї. Крім того, орбіта цього тіла натякала, що воно може бути припливно захопленим. Саме останнє твердження вчені й вирішили перевірити.

Для цього вони використали космічний телескоп Spitzer. Він працює в інфрачервоній області спектра, отже, його можна використовувати для аналізу того, наскільки сильно нагріта поверхня чи атмосфера небесного тіла. Саме так і зробили з LHS 3844b.

Вчені виявили, що впродовж усієї подорожі суперземлі навколо її світила, одна з її півкуль залишається помітно холоднішою за іншу. Це означало, що вона не повертається до зорі, а отже, цей світ дійсно є припливно захопленим.

Найважливіше ж у дослідженні те, що тепер і щодо багатьох інших екзопланет може виявитися, що вони завжди повернуті до своєї зорі одним і тим самим боком. Це може суттєво вплинути на оцінки можливості життя у Всесвіті.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine