Старий військовий метеосупутник вибухнув у космосі

Виведений з експлуатації військовий метеосупутник, зруйнувався на навколоземній орбіті утворивши понад 50 уламків. Попередні апарати цієї серії теж вибухали в космосі.

Військовий метеосупутник із тієї самої серії, що й вибухнувший DMSP-5D2 F14 (концепт), Джерело: U.S. Air Force

Інцидент стався 18 грудня. Космічні сили США повідомили про виявлення «низькошвидкісної події фрагментації» космічного апарата DMSP-5D2 F14 (USA-131), що перебував на висоті 840 км. Комерційні компанії LeoLabs і Slingshot Aerospace, що займаються відстеженням ситуації в навколоземному просторі, підтвердили факт руйнування супутника і повідомили про виявлення щонайменше 50 уламків.

750-кілограмовий супутник DMSP-5D2 F14 був запущений у 1997 році. Він перебував на сонячно-синхронній орбіті та займався збором метеорологічних даних для американських військових. Апарат був виведений з експлуатації 2020 року.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 (178) 2020

До товару

Варто зазначити, що DMSP-5D2 F14 належить до сімейства космічних апаратів, які раніше вже руйнувалися в космосі. Так, 2004 року розпався космічний апарат F11, утворивши 56 уламків. У 2015 році вибухнув супутник F13, у 2016 — супутник F12. Причиною всіх вибухів став дефект у конструкції акумуляторного блоку.

Аналогічна конструкція акумуляторного блоку також використовувалася в лінійці цивільних метеосупутників на полярній орбіті, які експлуатувало Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA). Апарат NOAA-16 вибухнув у листопаді 2015 року з утворенням щонайменше 200 уламків. У березні 2021 року така сама доля спіткала NOAA-17, від якого залишилося щонайменше 100 уламків.

Варто зазначити, що багато зі згаданих супутників вийшли з ладу, попри те, що наприкінці своєї служби зазнали «пасивації». Цей процес передбачає розрядку батарей і видалення повітря з паливних баків, що в теорії має виключити ймовірність будь-якого вибуху. Але, як показує практика, пасивація не дає стовідсоткової гарантії. Галузеві експерти зазначають, що вона може бути не повністю ефективною для деяких старих супутників, побудованих до введення в дію методів боротьби з орбітальним сміттям. Тож у майбутньому ми, ймовірно, ще побачимо випадки вибуху виведених з експлуатації космічних апаратів.

Докладніше про те, чому супутники та ступені ракет іноді вибухають, можна дізнатися з нашої статті.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів