Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля

NASA і Boeing вдруге відклали повернення космічного корабля Starliner на Землю. Два астронавти затримаються на Міжнародній космічній станції (МКС) ще чотири дні. Повернення екіпажу заплановане на 26 червня, щоб отримати більше часу на проведення льотних випробувань.

Boeing Starliner
Ілюстрація художника космічного корабля Boeing Starliner, який пристикується до МКС, як це видно у відображенні козирка скафандра астронавта. Авторство: Boeing

«Ми хочемо дати нашим командам більше часу для аналізу даних і переконатися, що вони готові повернутися додому», — сказав керівник програми комерційних польотів NASA Стів Стіч.

Капсула Starliner компанії Boeing стартувала 5 червня ракетою Atlas V компанії United Launch Alliance з астронавтами NASA Бутчем Вілмором і Суні Вільямс на борту. Космічний корабель здійснив ризиковане стикування з орбітальною станцією, яке супроводжувалося технічними проблемами. П’ять двигунів космічного корабля вийшли з ладу під час зближення, чотири з них були згодом відновлені.

У Starliner також виявили п’ять витоків гелію, про один з яких було відомо ще до запуску. Інженери вважають, що витоки можуть бути пов’язані з роботою двигунів. Стіч запевнив, що за останні дев’ять днів рівень витоків знизився. Гелій використовується в рухових установках космічного корабля для роботи двигунів без горючих або токсичних речовин. Як запевняють у NASA, запасу гелію на борту Starliner достатньо для повернення.

Starliner
Космічний корабель Starliner, пристикований до модуля Harmony, коли Міжнародна космічна станція обертається на висоті 400 км над узбережжям Середземного моря біля Єгипту. Авторство: NASA

Команда NASA та Boeing також оцінює стан клапана ізоляції окислювача RCS у сервісному модулі, який не закритий належним чином. RCS використовує двигуни для керування положенням, а клапан регулює потік окислювача для спалювання палива у двигунах. Попри проблеми, Стіч запевнив, що екіпаж Starliner почувається комфортно перед поверненням.

Виявлені недоліки Starliner

Випробувальний пілотований політ є частиною програми комерційних польотів NASA для транспортування екіпажу і вантажів на МКС і зворотно за контрактом на 4,3 млрд доларів США. Інший партнер NASA, SpaceX, вже доставив вісім екіпажів на станцію, тоді як Boeing Starliner зазнав кількох затримок і технічних несправностей.

Boeing здійснив два польоти на МКС без екіпажу — обидва спіткали проблеми. Наразі у процесі перший політ космічного корабля з астронавтами на орбіту.

МКС і Starliner, сфотографовані одним із супутників компанії Maxar. Джерело: Maxar

«Це випробувальний політ, і ми дечого навчимося. Ми дізналися, що наша гелієва система працює не так, як задумано, тож маємо з’ясувати причину», — сказав Марк Наппі, віцепрезидент і керівник програми комерційних польотів Boeing.

Представники NASA і Boeing підтвердили, що Starliner безпечний для повернення астронавтів. Але команда вирішила залишити його пристикованим до МКС для проведення додаткових випробувань на орбіті. Він може залишитися там до 45 днів.

Очікується, що подорож додому займе близько шести годин, і космічний корабель приземлиться в пустелі Юта 26 червня.

Раніше ми повідомляли про те, як астронавти побачили політ Starliner на тлі полярного сяйва.

За матеріалами gizmodo.com