Справжній колір Нептуна виявився зовсім не синім

Одним із найбільш визначних зображень, отриманих космічним апаратом Voyager 2, є детальні знімки Урана і Нептуна. З роками ці світлини стали найупізнаванішими, тому коли ми згадуємо цих двох газових гігантів, то уявляємо їх на основі знімків, зроблених Voyager 2 у 1986 і 1989 роках. Ці світлини відображають Уран у блідо-зеленуватих тонах, а Нептун — у темно-синьому кольорі. Однак нові дослідження вказують на те, що ці дві планети суттєво близькі до блідо-блакитного.

Нептун
Нептун, як його видно з Voyager 2 з відстані 7 млн км. Фото: NASA

Створення точних кольорових зображень космічних об’єктів є завданням важким через специфіку роботи камер космічних апаратів. Замість того, щоб реєструвати кольорове зображення, камери використовують серію чорно-білих знімків із фільтрами, що відповідають різним довжинам хвиль. Після цього комп’ютери оброблюють ці чорно-білі зображення з фільтрами для отримання кольорових. Саме цей процес обробки хибно пофарбував у темно-синій колір Нептун.

За словами головного автора дослідження Патріка Ірвіна з Оксфордського університету, насправді планета має світліше забарвлення.

Зображення Урана та Нептуна
Зображення Урана та Нептуна, отримані Voyager 2 у 1986 та 1989 роках, у порівнянні з повторною обробкою окремих фільтрованих зображень у новому дослідженні, щоб визначити справжні кольори цих планет. Фото: Оксфордський університет

«Хоча відомі зображення Урана, отримані Voyager 2, досить точно передали його справжній колір, із Нептуном кольори були штучно змінені та виявились більш синіми, ніж вони є насправді. І хоча на той момент планетологи знали про штучне насичення кольором і знімки були підписані, пояснюючи це, з часом ця інформація втратила актуальність. Використавши нашу модель для оригінальних даних, ми відновили найточніше уявлення про справжні кольори Нептуна та Урана в оптичному діапазоні», — зауважив Патрік Ірвін.

Уран Нептун
Уран (ліворуч) та Нептун (праворуч) у правильному відносному розмірі та кольорах. Зображення: NASA/JPL-Caltech

На нещодавно оброблених зображеннях вище видно, що Уран і Нептун значно більш схожі. Дослідники використовували нові дані з таких телескопів, як Hubble і VLT, щоб узгодити оригінальні знімки Voyager 2. Окрім нових кольорів, результати дослідження також дають відповіді на запитання, чому колір Урана є різним у різних точках його орбіти. Причина полягає в тому, що планета практично повністю нахилена і відбивна здатність полюсів впливає на її яскравість.

Раніше ми розповідали про 12 цікавих фактів про планету Нептун.

За матеріалами Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine