NASA вжила екстрених заходів для продовження місії Voyager

Інженери місії NASA Voyager вживають заходів, щоб обидва космічні апарати, запущені 1977 року, продовжували досліджувати міжзоряний простір протягом наступних років.

Voyager
Космічний апарат Voyager 1, зображений на цій концепції художника, під час подорожі міжзоряним простором, в який він увійшов 2012 року. Його двійник, Voyager 2, рухаючись іншою траєкторією, увійшов у міжзоряний простір 2018 року. Фото: NASA/JPL-Caltech

Одне із зусиль спрямоване на усунення залишків палива, які накопичуються у вузьких трубках деяких двигунів космічних апаратів. Ці маневрові двигуни дозволяють обом Voyager утримувати антени так, щоб вони були спрямовані на Землю.

Команда також завантажує виправлення програмного забезпечення, щоб запобігти повторенню збою, який виник на Voyager 1 минулого року.

Проблема двигунів Voyager

Двигуни на Voyager 1 та Voyager 2 використовуються для утримання антен космічних апаратів, спрямованих на Землю, з метою зв’язку. Космічні апарати можуть обертатися у трьох напрямках навколо центральної осі, неначе колесо. Коли вони це роблять, двигуни автоматично запускаються та переорієнтовують зонди так, щоб їхні антени були скеровані на Землю.

Паливо надходить до двигунів через паливні магістралі, а потім проходить через менші магістралі всередині двигунів, які називаються впускними трубками, що у 25 разів вужчі за зовнішні паливні магістралі. Кожен запуск двигуна додає крихітну кількість залишків палива, що призводить до поступового накопичення матеріалу протягом десятиліть. У деяких трубках накопичення стає значним. Щоб сповільнити його, місія почала дозволяти двом космічним апаратам обертатися далі на 1° у кожному напрямку, перш ніж запускати двигуни. Таке рішення зменшить частоту запуску двигунів на кожному космічному апараті.

Voyager поблизу Сатурна в уявленні художника. Джерело: MacRebisz

Інженери не можуть знати напевно, коли впускні трубки двигуна повністю заб’ються. Але вони очікують, що з новими запобіжними заходами цього не станеться щонайменше ще п’ять років, а можливо, і значно довше. Команда може вжити додаткових заходів найближчими роками, щоб ще більше продовжити термін служби двигунів.

Звісно, збільшена кількість обертів може позначитись на втраті частини наукових даних. На кшталт телефонної розмови, коли співрозмовник час від часу перериває зв’язок. Але команда дійшла висновку, що втрачені дані будуть повернуті з часом.

Патч як страховий поліс

У 2022 році бортовий комп’ютер, який орієнтує Voyager 1 до Землі, почав надсилати спотворені звіти про свій стан, попри те, що загалом він продовжував працювати нормально. Інженерам місії знадобилися місяці, щоб визначити проблему. Система артикуляції та контролю положення (AACS) неправильно спрямовувала команди, записуючи їх у пам’ять комп’ютера замість того, щоб виконувати. Одна із цих пропущених команд спотворила звіт про стан AACS ще до того, як він потрапив до інженерів.

Команда визначила, що AACS увійшла в некоректний режим, але не змогла знайти причину і тому не впевнена, що проблема не виникне знову. Виправлення програмного забезпечення має запобігти цьому.

«Цей патч — це як страховий поліс, який захистить нас у майбутньому і допоможе продовжити роботу цих зондів якомога довше. Це єдині космічні апарати, які коли-небудь працювали у міжзоряному просторі, тому дані, які вони надсилають, є унікально цінними для нашого розуміння локального Всесвіту», сказала Сюзанна Додд, керівниця проєкту Voyager від JPL.

Завантаження та перевірка

Voyager 1 та Voyager 2 пролетіли на відстані понад 25 млрд і 20 млрд км від Землі відповідно. На таких відстанях дані з виправленнями до космічних апаратів надходитимуть понад 18 годин.

Voyager 1
Космічний зонд Voyager 1. Ілюстрація: NASA

Через вік космічного апарата та час затримки зв’язку існує певний ризик, що виправлення може перезаписати важливий код або мати інші непередбачувані наслідки для зонда. Щоб зменшити ці ризики, команда витратила місяці на написання, перегляд та тестування коду. Як додатковий захід безпеки Voyager 2 отримає патч першим і слугуватиме тестовим майданчиком для свого близнюка. Voyager 1 перебуває далі від Землі, ніж будь-який інший космічний апарат, що робить його дані більш цінними для науки.

Завантаження патчу розпочалося 20 жовтня. Після цього команда зробить зчитування пам’яті AACS, щоб переконатися, що він у потрібному місці. Якщо нагальних проблем не виникне, команда зробить перевірку 28 жовтня, щоб переконатися, що патч працює належним чином.

Раніше ми розповідали про те, як змінилася Земля за час подорожі Voyager 2.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine