Спостереження зареєстрували потужні спалахи на повторній новій

Астрономи з Державного університету Луїзіани та Коледжу Чарльстон провели фотометричні дослідження повторної нової V2487 Змієносця. Спостереження показують, що на ній майже щодня відбуваються суперспалахи. Очікується, що невдовзі ця зоря знову спалахне як нова.

Уявлення художника про V2487 Змієносця
Уявлення художника про V2487 Змієносця. Джерело: invasionnews.com

Коли спалахне V2487 Змієносця

Нова зоря V2487 Змієносця була відкрита 1998 року. Тоді її блиск різко збільшився і сягнув 9,5ᵐ. За кілька років вчені зрозуміли, що мають справу з повторною новою. На відміну від класичних нових, які спалахують у середньому раз на 100 тисяч років, повторні нові різко збільшують свою яскравість значно частіше. Ось і для V2487 Змієносця вирахували термін її повторного спалаху — 18 років.

З 2002-го за зорею ведуться постійні спостереження. Нещодавно астрономи з Державного університету Луїзіани та Коледжу Чарльстон повідомили, що у системі постійно відбуваються надпотужні вибухи. Ці дані базуються на спостереженнях, здійснених Обсерваторією МакДональда й Міжамериканською обсерваторією Серра-Тололо.

Як і всі повторні нові, V2487 Змієносця складається з зорі головної послідовності та білого карлика, що розташований на дуже близькій до неї зорі орбіті. Внаслідок цього відбувається постійне перетікання речовини на білий карлик, що спричиняє часті спалахи системи як нової зорі. Очікується, що V2487 Змієносця може спалахнути вже цього або наступного року.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Розподіл спектральної енергії
Розподіл спектральної енергії. Джерело: Shaefer et al., 2022.

Нові та повторні нові

Нові зорі не варто плутати з надновими. Хоча в обох випадках ідеться про катастрофічні процеси, в результаті спалаху нової руйнування зорі не відбувається. Усі нові являють собою тісні подвійні системи, у яких одне зі світил є білим карликом. Цей карлик поступово відтягує на себе частину речовини з основної зорі. Коли зайвої речовини на його неймовірно гарячій поверхні накопичується достатньо, починається неконтрольована термоядерна реакція. Її ми й спостерігаємо як спалах нової. А за кілька днів усе повертається у норму.

Зазвичай другим компонентом нової є зоря головної послідовності. Але інколи білий карлик відтягує на себе всі зовнішні шари зорі або саме світило починає перетворюватися на червоний гігант. У цьому випадку нова стає повторною. Тоді проміжки між її спалахами становлять не десятки тисяч, а лише десятки років.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів