«Спектр-РГ» знайшов залишок наднової над площиною Чумацького Шляху

Встановлений на борту космічної обсерваторії «Спектр-РГ» телескоп eROSITA виявив раніше невідоме рентгенівське джерело, що отримало позначення G116.6-26.1. На думку дослідників, це залишок наднової, яка спалахнула 40 тисяч років тому. Його основна відмінність від кількох сотень подібних об’єктів — це розташування, а також властивості газу, в якому перебувала зоря, що вибухнула.

                                           Залишок наднової G116.6-26.1. Джерело: ІКД РАН

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Відкриття старого залишку наднової в нашій Галактиці — досить рідкісна подія. G116.6-26.1 до того ж знаходиться не в площині Чумацького Шляху («диск» завтовшки близько тисячі світлових років, де в основному зосереджене зоряне населення, який оточує більш розріджене зоряне та газове гало, що тягнеться на десятки й сотні тисяч світлових років), а на відстані 4 тисячі світлових років над нею і в 10 тисячах світлових років від Сонця.

І хоча це все ще наша Галактика, але так високо над її площиною залишки наднових досі не спостерігалися. Там не могла вибухнути короткоживуча (всього мільйони років) масивна зоря — їх на такій «висоті» просто немає. Це був термоядерний вибух білого карлика (т.зв. наднова типу Іа), маса якого перевищила межу Чандрасекара — близько 1,44 сонячних мас. У результаті його речовина була викинута вибухом зі швидкістю майже 3000 км/с. Зараз G116.6-26.1 має діаметр приблизно 600-700 світлових років.

[caption id="attachment_30648" align="aligncenter" width="640"] Місце розташувааня залишку наднової G116.6-26.1 в Чумацькому Шляху. Джерело: ІКД РАН

Місце розташувааня залишку наднової G116.6-26.1 в Чумацькому Шляху. Джерело: ІКД РАН

Вважається, що наднові типу Ia трапляються в нашій Галактиці рідше, ніж вибухи масивних світил, які супроводжуються гравітаційним колапсом й утворенням нейтронних зір або чорних дір. Донедавна астрономам було відомо про п’ять порівняно молодих залишків подібних подій.

По материалам: https://www.roscosmos.ru

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів