Сонячний стовп над ALMA (фото)

Представлене зображення було отримано на чилійському плато Чахнатор. Воно демонструє небо перед заходом сонця над однією з антен комплексу радіотелескопів ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Захід сонця над однією з антен комплексу ALMA. Джерело: C. Duran/ESO

Плато Чахнатор знаходиться на висоті понад п’ять тисяч метрів над рівнем моря в пустелі Атакама і є одним із найкращих місць на планеті для розміщення астрономічних інструментів, здатних вести спостереження в інфрачервоному та субміліметровому діапазоні. Повітря на цій відмітці відрізняється неймовірною сухістю, що значно зменшує ефект поглинання випромінювання на цих довжинах хвиль водяною парою, що міститься в атмосфері. А віддаленість від цивілізації знижує ризик впливу випадкових електромагнітних перешкод на приймачі астрономів.

Представлений знімок був зроблений під час заходу сонця. Він демонструє дуже рідкісні для цього регіону хмари, що забарвилися у різні відтінки червоного та синього. Також можна побачити сонячний стовп. Це оптичне явище виникає через наявність кристаликів льоду в атмосфері.

Зображена на фото антена є частиною комплексу ALMA. Загалом він складається з 66 антен. 54 з них мають діаметр 12 метрів, ще 12 — діаметр 7 метрів. Вони не є стаціонарними, а можуть встановлюватися на різні майданчики, розташовані на відстані до 16 км друг від друга. Для їхнього транспортування по плато Чахнатор, використовується два 20-метрові тягачі.

Всі 66 антен ALMA об’єднані в єдиний радіоінтерферометр, який на цей час є найпотужнішим із будь-коли побудованих. Обсерваторія є однією з найважливіших інструментів сучасної астрономії. Вона використовується для вивчення туманностей, регіонів активного зореутворення, пошуку новонароджених екзопланет, а також взяла участь в отриманні історичного знімка тіні чорної діри.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра
У зібраних зразках Perseverance на Марсі міститься справжній скарб
Епічний схід Полуничного Місяця потрапив на фото
Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду
Доставка за 53 дні: капсула зі зразками ґрунту зі зворотного боку Місяця повернулася на Землю
«Чортова отрута»: китайська ракета з токсичним паливом упала в населеній місцевості
У центрі Чумацького Шляху знайдений «космічний ботокс»
Рекордно віддалений квазар виявився дивовижно нормальним
Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати