Сонячне затемнення 8 квітня: як підробні захисні окуляри можуть пошкодити зір

Наступне повне сонячне затемнення 8 квітня 2024 року відбудеться у Північній Америці. Його можна буде спостерігати у північних регіонах Мексики та на півдні й сході США. Тому багато людей із нетерпінням чекають на це астрономічне явище. У той час як професіонали та астрономи-аматори використовуватимуть спеціальне обладнання за його спостереженням, більшість очевидців події «озброяться» звичайними захисними окулярами. Проте експерти попереджають, що ринок заполонили підробки, які можуть пошкодити зір.

Ризики спостереження за сонячним затемненням підробними захисними окулярами
Ризики спостереження за сонячним затемненням підробними захисними окулярами. Фото: Unsplash

Американське астрономічне товариство (AAS) вже б’є на сполох та видало попередження щодо цих підробок. Організація стверджує, що мільйони американців, дізнавшись про наближене затемнення, одразу почали шукати засоби захисту для очей. Тому дуже важливо, щоб кожен міг розпізнати небезпечну підробку. Використання неякісних окулярів під час спостереження за сонячним затемненням може призвести до неприємних наслідків, від тимчасового погіршення зору до постійної сліпоти.

Сонячне затемнення
Сонячне затемнення, яке видно через захисні темні окуляри з фотофільтром. Фото: Unsplash

Підроблені окуляри для спостереження за сонячним затемненням майже не відрізняються від справжніх. Вони також виготовлені з картону або пластику, які мають чорні фільтри. Тому, щоб бути впевненими, що користувач отримає справжні окуляри, які забезпечать належний захист, AAS рекомендує купувати їх у перевірених магазинах із відповідним сертифікатом якості.

Дивитися на Сонце під час повного затемнення без належного захисту вкрай небезпечно. Це може призвести до серйозних проблем з очима, зокрема, до сонячної ретинопатії, коли сонячні промені пошкоджують сітківку. Навіть кілька секунд без захисту можуть завдати непоправних шкідливих наслідків. У 2017 році був зафіксований випадок, коли молода жінка спостерігала сонячне затемнення через підробні окуляри без захисту від ультрафіолетового випромінення, пошкодила сітківку — перед її очима з’явилась чорна пляма, яка, за словами лікарів, залишиться назавжди.

Сонячне затемнення
Сонячне затемнення 8 квітня 2024 року. Ілюстрація: Space Engine

Якщо у вас немає спеціальних окулярів, AAS рекомендує спостерігати за явищем непрямим способом, використовуючи, наприклад, стеноп (пінхол) або камеру-обскуру.

Схема побудови циліндричного проектора
Схема побудови циліндричного проєктора (пінхола). Фото: Space.com

Раніше ми повідомляли про те, як повні сонячні затемнення допомагають вивчати давню історію.

За матеріалами aas.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine