Сонце здатне викликати передчасне «старіння» астероїдів

Вчені з місії OSIRIS-REx виявили механізм прискореної руйнації гірських порід на астероїдах. Аналізуючи зроблені у високій роздільній здатності знімки валунів на поверхні астероїда Бенну, вони дійшли висновку, що сонячне тепло руйнує їх лише за 10 — 100 тисяч років.

Хоча зсуви, виверження вулканів та землетруси можуть раптово змінити поверхню Землі, зазвичай це відбувається поступово. Вода, вітер та зміни температури повільно руйнують шари гірських порід, створюючи нові поверхні. Наприклад, у знаменитому Великому каньйоні вік верхніх шарів порід становить приблизно 270 млн років, тоді як шари на дні є найстарішими, їм майже 1,8 млрд років. За оцінками геологів, щоб «вирізати» каньйон, річці Колорадо знадобилося близько 5 — 6 млн років.

Астероїд Бенну. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona

Раніше вчені вважали, що регенерація поверхні астероїдів займає як мінімум кілька мільйонів років. Але дані, зібрані місією OSIRIS-REx, показали, що все відбувається набагато швидше. Вивчаючи зроблені апаратом знімки, вчені помітили тріщини у скелях, які розташовані в одному напрямку. Вони є ознакою руйнування поверхні під впливом різких перепадів температур.

Температурні коливання Бенну

Один день на Бенну триває 4,3 години. Вдень Сонце нагріває його екватор до 127°C, вночі він остигає до -23°C. На думку вчених, ці постійні температурні коливання створюють внутрішню напругу, яка руйнує скелі, на кшталт того, як розбивається холодне скло під гарячою водою.

Щоб підтвердити свою гіпотезу, дослідники вручну виміряли довжину та кути понад 1500 тріщин поверхні Бенну. Деякі з них коротші за тенісну ракетку, інші довші за тенісний корт. Дослідники виявили, що тріщини переважно вирівняні у напрямку з північного заходу на південний схід, що вказує на те, що вони були викликані саме Сонцем, а не якимось іншим фактором. Комп’ютерна модель показала, що на зростання тріщин та розколювання породи на Бенну потрібно всього від 10 до 100 тисяч років.

За людськими мірками, десятки тисяч років  — це величезна цифра. Але для малих тіл Сонячної системи — буквально одна мить. За словами вчених, відкриття допоможе їм визначити, скільки часу потрібно валунам на астероїдах, щоб розпастися на дрібні частинки, які потім можуть залишитися на поверхні або бути викинуті у відкритий космос.

Нагадаємо, що недавно вчені виявили іншу дивовижну властивість поверхні астероїда Бенну.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії