Сонячне магнітне поле періодично виштовхує в космос величезні хмари плазми, відомі як корональні викиди маси (КВМ). Під час зіткнення такої хмари із Землею можуть виникнути надзвичайні полярні сяйва та серйозні перешкоди у роботі електромереж та супутників.
Зонд NASA Parker Solar Probe вперше в історії зміг проникнути всередину коронального викиду маси, коли вона виривалась із Сонця. Те, що зафіксували прилади всередині викиду, виявилося насправді цінним джерелом інформації для науковців, котрі вивчають Сонце. Інструмент зонда для вивчення видимого світла, ширококутний сканер Parker Solar Probe (WISPR), зафіксував чіткі, турбулентні вихори всередині КВМ. Ці вихори, відомі як нестабільність Кельвіна — Гельмгольца, виникають, коли швидкорухома рідина взаємодіє з іншою. На Землі подібні явища спостерігаються у хмарах, коли швидкість вітру на одному кінці хмари відрізняється від швидкості на іншому.
Вчені припускають, що аналогічні нестабільності існують і в корональних викидах маси, оскільки плазма рухається всупереч сонячному вітру. Проте спостереження цих явищ у минулому було обмежене через відсутність відповідного обладнання.
«Турбулентність, яка породжує нестабільність Кельвіна — Гельмгольца, відіграє фундаментальну роль у регулюванні динаміки корональних викидів маси, що протікають крізь навколишній сонячний вітер», — заявив фізик Сонця з Університету Джорджа Мейсона Евангелос Пауріс.
Parker Solar Probe був запущений у серпні 2018 року і здійснив низку маневрів, щоб увійти у сонячну корону ближче, ніж будь-який інший космічний апарат. Це дозволило йому стати першим об’єктом, створеним людиною, який увійшов у зовнішню атмосферу Сонця на відстані всього 11,5 сонячних радіусів від його поверхні. Але наступні рекорди апарата ще попереду, адже він досі не досягнув своєї остаточної орбіти.
Зонд Parker вже кілька разів минав Венеру, використовуючи її гравітацію для прискорення і вирівнювання своєї орбіти. Планується, що в листопаді цього року апарат пролетить біля Венери, затягуючи свою петлю навколо Сонця. Це дозволить йому пройти на відстані всього 9,5 сонячних радіусів від поверхні у 2025 році.
Раніше ми повідомляли про те, як глибоко у Сонце «пірнатиме» зонд Parker.
За матеріалами space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine