На думку деяких фанатів «Зоряних війн», необов’язково дивитись усі фільми у хронологічному порядку — все зав’язано на розвитку сюжетних ліній або історії конкретних персонажів. Навіть якщо ви дивилися сагу про джедаїв неодноразово, завжди знайдеться черговий варіант її «прочитання» та нова точка зору на протистояння двох Сил.
Після того, як компанія Disney отримала права на франшизу, сюжети «Зоряних війн» стали складнішими й епічнішими, візуальний ряд збагатився новими символами, але головна зміна полягає в тому, що історії героїв співзвучні з реальністю. Сьогодні недостатньо видати глядачеві красиву картинку та якісну драматургію. Якщо світ укотре обертатиметься навколо духовних мук молодого та здорового чоловіка, який обирає між великими звершеннями й особистим щастям, фільм закидають помідорами.
На «Зоряні війни» в цьому сенсі лягає особлива відповідальність, адже сага з 70-х років «постачає» світові героїв, із якими люди дорослішають і починають розбиратись у відмінностях між «добре» та «погано». Ще 10-20 років тому в центрі подій перебував представник чоловічої статі, привабливий і атлетичний, а особисте щастя він, як правило, отримував за рахунок чужої трагедії, показаної мигцем і без зайвих сентиментів. Сьогодні цей номер не пройде. Щоб фільм став комерційно успішним, йому потрібна репрезентація людей із реального світу, особливо — жінок. Пропонуємо переглянути «Зоряні війни» та простежити, як еволюціонували героїні саги та яких прав їм вдалося домогтися до фіналу оригінальної історії про Скайвокерів.
Справжня принцеса
Епізод II: Атака клонів; Епізод IV: Нова надія
«Допоможіть, Обі-Ван Кенобі. На вас уся надія» — таке послання відправила принцеса Лея, потрапивши в полон до Дарта Вейдера. Лея Органа, донька Енакіна Скайвокера й сенатора Падме Амідали, в дитинстві стала принцесою Альдераана та здобула прекрасну освіту, що включала також дипломатичну підготовку. Вона дотепна, вміє битися, попри те, що виросла на мирній планеті, та має видатні лідерські якості. Однак її перша поява на екрані відповідає відомому кліше «дама у скруті»: принцеса зіткнулася зі складними обставинами, але замість того, щоб долати їх самостійно, кличе на допомогу лицаря, з яким навіть не знайома.
Ймовірно, цю вивчену безпорадність вона успадкувала від матері. Падме Амідала в 14 років стала обраною королевою своєї планети. В «Атаці клонів», встигнувши відпрацювати термін на посаді мера, молода й талановита жінка обіймає посаду сенатора. Здавалося б, такий шлях може пройти лише сильна, впевнена в собі людина, але Падме це не вберегло від душевних метань, що зрештою ламають її політичну кар’єру та — трохи пізніше — життя. Красива казка для справжніх принцес завжди закінчується словами: «Й жили вони довго та щасливо».
Вибір — родина
Епізод I: Прихована загроза
Образ матері у сазі про Скайвокерів зустрічається рідко. Коротка історія з другого епізоду про батьків Падме Амідали до фінальної версії фільму так і не потрапила. Поза тим, родина героя з’являється в кадрі лише для того, щоб хтось скоїв батьковбивство чи дізнався про батьків страшну правду.
Винятком стала Шмі Скайвокер у першому епізоді. Майбутньому лиходієві Дарту Вейдеру дісталася турботлива й добра мати, яка виростила його самотужки. Вона не має власної думки, як і годиться стереотипним матерям, і всі її очікування від життя зосереджені на майбутньому сина. Лише коли Енакін вирушить навчатися до академії джедаїв, Шмі Скайвокер дозволить собі вийти заміж, але незабаром потрапить у полон до кочівників. Зрозуміло, син передчуватиме біду, але кар’єра джедая та роман із Падме виявляться важливішими за безпеку матері, тому нещасна Шмі загине у полоні.
Подальше перетворення джедая на ситха сценаристи також пов’язали з долею його матері: страждання Енакіна з приводу її смерті не мотивують його відкрити благодійний фонд або викупити всіх рабів на рідній планеті. На згадку про Шмі син переріже ціле плем’я кочівників і перейде на темний бік Сили. От і обирай після цього родину!
Трофейна дружина
Епізод VI: Повернення джедая
До третього фільму саги про Скайвокерів її творці усвідомлюють, що Лея Органа стає не лише кумиром для мільйонів дівчат у всьому світі, а й об’єктом жадання для чоловіків. Однак замість того, щоб зруйнувати персонаж Леї нестримною об’єктивацією й експлуатацією її почуттів, сценаристи дарують нам переродження принцеси. Щоб посилити контраст між запальною, наївною дівчиною минулих епізодів і новою харизматичною особою, лідером Опору, вони одягають її в золоте бікіні, садять на ланцюг і роблять невільницею огидного слимака. Парадоксально? Зараз розберемося.
Лея — одна з центральних героїнь саги, тож творці «Зоряних війн» неодноразово звертають увагу на її таланти: не виключено, що вона успадкувала від батька здатність використовувати Силу. Лея — блискучий політик, який упевнено почувається в ролі лідера, але цього явно недостатньо для поваги та поклоніння в патріархальній галактиці. Щоб підняти повстання, потрібно бути привабливою. А що може бути привабливішим за ледь одягнену жінку на ланцюгу? Тільки жінка, яка задушила свого гнобителя цим самим ланцюгом. Пізніше актриса Керрі Фішер закликала прихильниць ігнорувати цей костюм і виступала проти об’єктивації своєї героїні.
Захисниця
Останні джедаї, Ган Соло
Доля Гана Соло нагадує дитинство Енакіна Скайвокера: народився в глушині, дивом уникнув небезпеки, покинув беззахисну жінку. Тільки Ган залишив не матір, а подругу — Кі’ру. Коли творці саги вирішили розповісти цю історію, права на «Зоряні війни» перейшли компанії Disney, а тому персонаж Кі’ри вийшов складним, багатогранним і співзвучним сучасним жінкам. Замість того, щоб вийти заміж за фермера, дівчина стає правою рукою очільника злочинного синдикату. На момент повернення Гана вона прекрасно поводиться зі зброєю, має приголомшливий вигляд і виблискує на світських раутах, але зберігає вірність ідеалам і готова ризикнути всім в ім’я справедливості. Завдяки їй Ган укотре рятується та на додачу отримує свій корабель. Кі’ра ж лишається ні з чим, але в цій грі вона вже точно не була беззахисним пішаком.
Фільм «Останні джедаї» розкриває нові грані персонажа Леї Органи та вводить одразу кілька сильних епізодичних жіночих ролей. Тут і знайома за «Пробудженням сили» героїня капітана Фазми, й технік Роуз Тіко, і віце-адмірал Емілін Голдо. На відміну від перших фільмів, до 2017 року жінки далекої галактики отримують повноцінні ролі, кожна має історію, що не стосується материнства чи романтичних стосунків, і кожна удостоюється шансу проявити себе — на будь-якій зі сторін Сили.
Я — Революція
Бунтар Один
Джин Ерсо — ключовий образ представниці нового покоління жінок всесвіту «Зоряних війн». Після смерті матері та викрадення батька її забрав до себе борець за свободу Со Геррера. Вони прожили пліч-о-пліч вісім років, але, щойно вороги дізналися про походження дівчини, він її покинув. Батько Джин — один із архітекторів «Зірки смерті». У схожій ситуації Енакін перерізав натовп невинних і став лордом ситхів, але Джин — більш стійка. Вона приймає завдання, поставлені Опором, проявляє себе як чудовий командний гравець і допомагає добути креслення «Зірки смерті», щоб у повстанців з’явився шанс урятувати світ.
Що складнішими та багатограннішими стають героїні «Зоряних війн», то менше часу й бажання у них лишається на душевні метання та романтичні стосунки «не з тими хлопцями». Ані Джин, ані її колеги по Опору не звертають уваги на натовпи привабливих чоловіків навколо себе: вони зосереджені на місії, й ніщо не може збити їх зі шляху.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine