28 жовтня комета C/2024 S1 (ATLAS) пройшла перигелій своєї орбіти. Вона не виправдала сподівань, які на неї покладали, і виявилася набагато тьмянішою, ніж сподівалися астрономи.

Ми вже кілька разів розповідали про C/2024 S1 (ATLAS). Це навколосонячна комета із сімейства Крейца, яка була відкрита 27 вересня 2024 року за місяць до проходження перигелію, що досить багато за масштабами таких об’єктів. Не дивно, що знахідка привернула увагу шанувальників астрономії по всьому світу. Були проведені розрахунки, які показали, що в перигелії блиск C/2024 S1 (ATLAS) може сягнути -5 – -7 зоряної величини. Це більше за блиск Венери.
Але все це було лише теорією. Чи зможе комета стати яскравою, чи ні, залежить від міцності її ядра і його здатності витримувати потужне сонячне випромінювання. А комети сімейства Крейца ніколи не вирізнялися особливою міцністю. До того ж перигелій орбіти C/2024 S1 (ATLAS) проходив на відстані лише півмільйона кілометрів від сонячної поверхні, що від самого початку робило її виживання досить сумнівним.

Однак навіть з урахуванням усіх цих факторів, поведінка C/2024 S1 (ATLAS) здивувала багатьох. Її яскравість збільшувалася менше, ніж очікувалося. Потім були опубліковані знімки, що продемонстрували характерні ознаки розвалу ядра комети. Після цього астрономи «списали» C/2024 S1 (ATLAS), зробивши висновок про її дострокову загибель.
Згодом C/2024 S1 (ATLAS) подарувала несподіванку. У проміжку між 16 і 19 жовтня комета зробила серію спалахів. Її яскравість зросла майже в 40 разів, до +8.5 зоряної величини. Комета також набула хвоста.
Але, як тепер стало зрозуміло, ці спалахи були агонією C/2024 S1 (ATLAS). Ядро комети розпалося, що призвело до викиду газу, який тимчасово збільшив її яскравість. Коли 26 жовтня комета потрапила в поле зору обсерваторії SOHO, то виявилася значно тьмянішою, ніж сподівалися астрономи. Її максимальний блиск становив лише +4.5 зоряної величини.

По суті C/2024 S1 (ATLAS) більше некоректно називати єдиним об’єктом. Наразі комета являє собою «сміттєву купу» — скупчення уламків, які рухаються по загальній орбіті. З огляду на те, на якій близькій відстані від Сонця вони пролетіли, ймовірність того, що ми знову побачимо хоч якісь залишки C/2024 S1 (ATLAS) близька до нуля. На жаль, тепер уже можна остаточно заявити, що гелловінська комета не виправдала покладених на неї очікувань.