Центр малих планет опублікував електронний циркуляр, в якому містяться орбітальні елементи нещодавно відкритої навколосонячної комети. Також, хвостата гостя отримала офіційне позначення — C/2024 S1 (ATLAS).
C/2024 S1 (ATLAS) була виявлена 27 вересня телескопами автоматизованої системи ATLAS. Знахідка відразу привернула до себе увагу астрономів. Річ у тім, що орбітальні характеристики C/2024 S1 (ATLAS) нагадували параметри комет із сімейства Крейца. Так називають групу навколосонячних комет, які рухаються схожими орбітами. Вважається, що всі вони є фрагментами однієї дуже великої комети, яка, ймовірно, зруйнувалася в 1106 році н. е.
Переважна більшість комет сімейства Крейца мають зовсім невеликі розміри й повністю згорають під час зустрічі з Сонцем. Зазвичай їх знаходять за день – два до проходження перигелію на знімках обсерваторії SOHO. Те, що C/2024 S1 (ATLAS) була знайдена за цілий місяць до перигелію, говорить про те, що це винятковий об’єкт. Востаннє подібне відбувалося 2011 року з кометою C/2011 W3 (Лавджоя).
Чи виживе комета C/2024 S1 (ATLAS)?
Розрахунки астрономів кажуть, що C/2024 S1 (ATLAS) пройде перигелій своєї орбіти 28 жовтня. Комета пролетить на відстані півмільйона кілометрів від Сонця. У різних джерелах зараз можна знайти різні оцінки її потенційної яскравості. У теорії, блиск C/2024 S1 (ATLAS) може навіть перевершити блиск Венери. У цьому разі в момент проходження перигелію її навіть може бути видно на денному небі.
Однак поки що все це суто умовні роздуми. Комети сімейства Крейца досить тендітні і їхню поведінку вкрай складно спрогнозувати. C/2024 S1 (ATLAS) може зруйнуватися ще до проходження перигелію або відразу після нього, як це сталося з тією ж кометою Лавджоя. Усе залежить від розмірів і міцності її ядра.
Що стосується видимості, то в найкращому становищі тут перебувають мешканці південної півкулі. C/2024 S1 (ATLAS) буде видно на небі до проходження перигелію. У момент проходження перигелію комета набере максимальну яскравість (якщо не зруйнується), і в цей момент може бути доступною для спостережень і в північній півкулі одразу перед сходом Сонця низько над горизонтом. Якщо комета виживе, то надалі її можна буде побачити на ранковому небі. Утім, не варто забувати, що комети сімейства Крейца втрачають яскравість так само швидко, як і набирають її.
У будь-якому разі, навіть якщо комета зруйнується, ця подія буде зафіксована різними сонячними обсерваторіями, які покажуть цей процес у всіх подробицях.