Смерть газового гіганта: приречений гарячий юпітер впаде на зорю

Міжнародна команда дослідників опублікувала «розрахунок долі» гарячого юпітера WASP-12b. Наявні дані свідчать про те, що планета загине всього через три мільйони років.

Екзопланета WASP-12b в уявленні художника. Джерело: ESA/Hubble

Екзопланета WASP-12b була відкрита у 2008 році. Це газовий гігант, що обертається навколо зорі спектрального класу F, розташованої на відстані 870 світлових років від Землі. Його радіус у 1,9 раза перевершує радіус Юпітера, а маса — в 1,47 раза. Це дає середню густину всього в 0,26 г/см³, що вчетверо менше густини води.

Подібна «роздутість» пояснюється тим, що орбіта WASP-12b проходить на відстані лише 3,5 млн км від батьківської зорі (на один оберт їй потрібен лише один день). Через це атмосфера екзопланети розігріта до температури 2 300 °C, що можна порівняти з температурами поверхні деяких холодних червоних карликів. Свою роль також відіграє те, що WASP-12b має вкрай низьке альбедо. Вона відбиває всього 6% світла, через що астрономи порівнюють колір екзопланети з асфальтом.

Але на цьому дивацтва WASP-12b не закінчуються. Ще 2010 року астрономи з’ясували, що екзопланета деформована. Вивчивши всі можливі варіанти, вони дійшли висновку, що це викликано впливом приливних сил з боку зорі, які буквально розривають WASP-12b. А це означає, що в майбутньому її буде знищено.

Команда дослідників із проєкту TASTE вирішила розрахувати час, що залишився у житті газового гіганта. Для цього вони скористалися результатами нових спостережень Обсерваторії Ла-Сілья, а також архівними даними за 12 років. Розрахунки показали, що WASP-12b буде розірвана та поглинена своєю зорею всього через 3 мільйони років.

Це важливе відкриття. До цього вважалося, що подібний сценарій загибелі екзопланет неможливий для систем, де зоря все ще перебуває на головній послідовності та спалює водень.

Нагадаємо, що недавно астрономи відкрили екзопланету розміром із Сатурн.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine