Служба точного часу для Місяця

Європейські та американські інженери обговорюють створення на Місяці автономної служби вимірювання часу та навігації. Вона буде необхідна майбутнім місіям, яких після розгортання програми Artemis стане ще більше, ніж зараз.

Як виміряти час на Місяці?
Як виміряти час на Місяці? Джерело: www.wired.com

Час на Місяці

Космічних місій, які вивчають Місяць, стає дедалі більше. Тож інженери замислилися над тим, як узгодити відлік часу на нашому супутнику.

Початок цьому процесу поклала конференція ESTEC, яка відбулася у Нідерландах у листопаді минулого року. Тоді інженери домовилися створити систему LunaNet, яка охоплюватиме місячні системи відліку часу та навігації.

Для здійснення успішних маневрів місячним місіям необхідно дуже точно знати час. Але жодних атомних годинників на нашому супутнику не існує. Тому для кожного апарата точний час доводилося транслювати із Землі.

LunaNet стане системою стандартів та протоколів, яка дозволить різним космічним апаратам узгоджувати між собою час у процесі комунікації. Це буде на кшталт того, як синхронізуються системи глобальної навігації GPS та Galileo.

Програма Artemis та місячна навігація

Основним фактором, який примушує інженерів швидше будувати систему LunaNet, є реалізація програми Artemis і місячної орбітальної станції Gateway зокрема. Очікується, що після того, як вона почне реалізовуватися, може скластися ситуація, коли між собою будуть взаємодіяти до десятка автоматичних та пілотованих місій одночасно.

Робота системи Moonlight
Робота системи Moonlight. Джерело: ESA-K Oldenburg

Це потребуватиме не тільки синхронізації часу, а й побудови глобальної системи навігації. Отже, Європейська космічна агенція пропонує реалізувати LunaNet у межах свого проєкту Moonlight.

Своєю чергою NASA розробляє аналогічну систему Lunar Communications Relay and Navigation System. І тепер інженери намагаються узгодити обидві системи так, аби вони використовували одну і ту саму шкалу часу.

Власний місячний час

Одне з найскладніших питань, над яким зараз працюють інженери — чи має місячний час бути синхронізованим із Землею, чи лишити його повністю автономним. Питання це вкрай складне, і те, що на Місяці сонячна доба триває 29,5 земної — лише частина проблеми.

Зрештою, зараз основний спосіб вимірювання часу — не астрономічний, а фізичний. Але різниця у масі Місяця й Землі та швидкість його обертання навколо нашої планети вносять свої корективи навіть у роботу атомних годинників. Вони на поверхні Місяця поспішають на 56 мікросекунд на добу відносно земного аналога.

Тож, цілком ймовірно, що для Місяця буде встановлений власний глобальний час, не пов’язаний із земним. І тоді знову постає питання про те, що він, у першу чергу, має бути зручним для астронавтів. Тож, можливо, варто розглянути не звичну систему з годин та хвилин, а щось більш адаптоване до оберту довжиною у 29,5 земної доби.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються
США надає Україні доступ до військової супутникової мережі Starshield