Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого

Науковці спробували зрозуміти основні напрями розвитку астрономічної та математичної думки у XV–XVI століттях. Для цього вони використали штучний інтелект у вигляді алгоритму машинного навчання, спеціально натренований на те, аби розуміти наукові тексти.

Штучний  інтелект намагається зрозуміти, як цифри стали відігравати важливу роль у нашій картині світу
Штучний інтелект намагається зрозуміти, як цифри стали відігравати важливу роль у нашій картині світу. Джерело: phys.org

Як розвивалася наука в минулому

Наука — достатньо складна річ, особливо коли ми говоримо про астрономію. Роботи у цій галузі містять велику кількість складних пояснень, які невіддільні від математичних формул та таблиць. Нещодавно велика група комп’ютерних науковців, астрономів та істориків взялася навчати її розуміння штучний інтелект.

Результати цих зусиль оприлюднені у журналі Science Advances. Власне від початку вчених цікавили саме наукові роботи. XV–XVI століття — часи бурхливого перетворення астрономії з описової й дуже неточної дисципліни на науку чисел, дуже тісно пов’язану з математикою.

Але як саме це відбулося? Як саме вчені все більше стали звертатися до формул і таблиць? Звичайно, що для того, аби це з’ясувати, треба обробити всі наявні наукові роботи того часу. Дослідники зібрали близько 300 різних документів.

Проте, щоб уважно прочитати кожен з них і розібратися, наскільки велику роль у ньому відіграють числа та математичні вирази та отримати загальну статистику, невеликій команді треба купу часу. І саме тоді вони вирішили застосувати штучний інтелект.

Штучний інтелект, що розуміє астрономів

Власне, штучний інтелект, який не просто складає букви у слова та речення, а дійсно розуміє наукові концепції, є давньою мрією і водночас найбільшим жахом астрономів. Адже він зможе не тільки стати їхнім найкращим помічником, але й замінити їх.

Проте нічого подібного цього разу не сталося. Вченим все ж вдалося навчити штучний інтелект розуміти, яку роль у науковому тексті відіграють ті чи інші елементи й де у ньому криється наукова ідея. Для цього вони «згодували» алгоритму машинного навчання 76 тис. сторінок університетських підручників.

А далі вони застосували алгоритм до відібраного масиву текстів. Він зміг їх класифікувати та показати картину того, як поступово математизувалися астрономічні тексти. Це було потрібно для того, аби точніше визначати координати зір.

За матеріалами phys.org

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада