Штучний інтелект розгледів небачені раніше структури в Чумацькому Шляху

Японські науковці з Університету Осаки застосували штучний інтелект (ШІ) для аналізу структури Чумацького Шляху. Використовуючи моделі глибокого навчання, вони виявили раніше невідомі бульбашкові утворення, які проливають світло на механізми народження зір та вибухів наднових. Ці так звані «бульбашки Спітцера» стали ключем до розгадки динамічної еволюції нашої Галактики. 

Osaka Metropolitan University
Зображення ліворуч показують нещодавно виявлені бульбашкові структури, а зображення праворуч бульбашкові структури, виявлені в цьому та попередніх дослідженнях. Використовуючи довжини хвиль 8 мкм (зелений) і 24 мкм (червоний), можна виявити бульбашкові структури, створені при утворенні надмасивних зір. Авторство: Osaka Metropolitan University

Погляд у безодню 

Команда на чолі з аспірантом Шімпеєм Нішімото та професором Тошіказу Оніші розробила алгоритм, здатний обробляти колосальні обсяги даних із телескопів Spitzer і James Webb. На відміну від класичних методів, штучний інтелект швидко ідентифікував не лише сферичні бульбашки, а й оболонки, що утворюються після вибухів наднових. Виявлені структури мають розміри від кількох до сотень світлових років. Виникають вони через потужні процеси: молоді зорі генерують інтенсивні вітри, а кінцеві стадії життя масивних зір супроводжуються катастрофічними викидами матерії. 

MWP
Панорама з 289 об’єктів, виявлених алгоритмом штучного інтелекту, як «бульбашки Спітцера» (пурпурні квадрати) та MWP-бульбашки (білі кола). Випромінювання з довжиною хвилі 8 та 24 мкм показано зеленим та червоним кольорами відповідно. Авторство: Osaka Metropolitan University

«Раніше ми бачили лише окремі фрагменти головоломки. Тепер штучний інтелект дав нам повну карту цих явищ», — пояснює Нішімото. 

Майбутнє астрономії: ШІ як ключовий інструмент 

«Бульбашки Спітцера» — це свого роду архіви галактичної історії. Аналізуючи їхній розмір, форму та розподіл, вчені можуть відстежити, як енергія світил впливає на міжзоряний газ, стимулюючи або, навпаки, гальмуючи народження нових зір. Наприклад, утворення бульбашок може стискати навколишні хмари газу, запускаючи формування зоряних скупчень. А вибухи наднових — розчищати навколишній простір, перериваючи цей процес. 

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

«Раніше на аналіз одного зображення витрачалися тижні. Завдяки технологіям ШІ ми можемо робити це за хвилини, знаходячи навіть найменш помітні структури», — додає професор Оніші.

Науковці впевнені, що подальший розвиток ШІ дозволить створити тривимірні моделі галактик, передбачати еволюцію зоряних систем і навіть шукати ознаки життя в інших частинах Всесвіту. 

Це дослідження відкриває нову еру в астрономії, де технології стають провідниками у відкритті таємниць, прихованих серед зір. І хоча Чумацький Шлях все ще зберігає безліч загадок, ШІ вже сьогодні змінює наш погляд на космос. 

Раніше ми повідомляли про те, як Spitzer виявив галактику, схожу на пінгвіна.

За матеріалами scitechdaily.com

Новини інших медіа
На світлину Google Earth випадково потрапив супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям Галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди