Штучний інтелект бачить приховані російські кораблі

Росіяни застосовують на своїх бойових кораблях новий тип камуфляжу, який спотворює їхні видимі розміри. Проте для штучного інтелекту, що працює із зображеннями SAR-супутників, це не проблема.

Штучний інтелект визначає типи російських кораблів
Штучний інтелект визначає типи російських кораблів. Джерело: www.navalnews.com

Росія застосовує новий камуфляж

У сфері супутникових спостережень триває гонитва озброєнь, викликана широкомасштабним вторгненням росії до України. Вже деякий час російський чорноморський флот намагається експериментувати з камуфляжним забарвленням, намагаючись ускладнити роботу ГУР МО та західних союзників.

На своїх кораблях вони використовують забарвлення, яке має приховати їхні справжні форми та розміри. Переважно воно має вводити в оману спостерігачів на поверхні, однак і проти авіаційної та супутникової розвідки може виявитися ефективним.

Суть камуфляжу достатньо проста. Росіяни фарбують ніс та корму корабля у майже чорний колір, а решту — у дуже світлий. В результаті візуально він здається меншим, а визначити тип стає важко. Вперше цей прийом вони застосували на кораблі «Адмірал Ессен». Потім до нього приєдналися «Адмірал Макаров», який після потоплення «Москви» став флагманом флоту, мінний тральник «Іван Голубєц», протичовновий корвет «Муромець» та принаймні три ракетних корвети класу «Буян-М».

Наскільки такий камуфляж може бути ефективним — питання достатньо суперечливе, оскільки все сильно залежить від умов освітленості. Експерти вважають, що для досвідченого аналітика він не буде проблемою, а от незалежних OSINT-розслідувачів чи штучний інтелект він дійсно може ввести в оману.

Камуфляж російських кораблів
Камуфляж російських кораблів. Джерело: www.navalnews.com

Штучний інтелект від Satim Inc.

Однак проти штучного інтелекту, розробленого компанією Satim Inc., усі російські хитрощі не мають жодного ефекту. Адже він навчений розпізнавати типи військових кораблів за зображеннями SAR-супутників, подібних до апарата ICEYE, який Україна отримала у своє розпорядження минулого року.

Цей тип супутників оснащений радаром із синтезованою апертурою, які отримують зображення завдяки відбитим радіохвилям. Для них ніч чи хмари не можуть бути проблемою. Та й російський камуфляж проти цього типу супутників неефективний.

Однак через достатньо невисоку роздільну здатність та особливості відбивання сигналу зображення виходять настільки спотвореними, що визначити за ними тип корабля інколи складно навіть експертам. Але штучний інтелект від Satim Inc. робить це з точністю у 90 відсотків. Свою ефективність він продемонстрував під час нещодавніх випробувань.

Варто зазначити, що ще 2022 року росіяни намагалися протидіяти спробам SAR-супутників відстежувати їхні військові порти. Для цього вони розміщували поруч із військовими кораблями баржі з відбивачами радіохвиль. Однак ці заходи виявилися неефективними та зрештою від них відмовилися.

Зараз з’явилося повідомлення, що «Адмірал Ессен», перший корабель, на якому був застосований новий камуфляж, позбувся його. Однак чи означає це, що росіяни відмовилися від цього експерименту, поки що незрозуміло.

За матеріалами www.navalnews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення
Японський супутник-прибиральник наблизився на 15 метрів до космічного сміття
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів