Що заважає виникненню життя у системах червоних карликів

Вчені з Університету Невади встановили, що у червоних карликів можуть бути проблеми з утворенням планет-гігантів та астероїдних поясів. І це може завадити виникненню життя на їхніх планетах.

Системи червоних карликів
Системи червоних карликів. Джерело: www.sciencealert.com

Системи червоних карликів та життя у них

Система, до якої належить Земля, — єдина, у якій достеменно відомо про наявність життя. І хоча наше Сонце вважається зорею середнього розміру, назвати його типовим достатньо важко. Лише близько 10 відсотків світил у Галактиці схожі на нього за розміром та світимістю.

75 відсотків зір у Чумацькому Шляху належать до класу червоних карликів, таких як TRAPPIST-1. Попри те, що маса цих об’єктів зазвичай у десятки разів менша, ніж у Сонця, а світимість може відрізнятися у менший бік у тисячі разів, ніщо не заважає існувати планетам, схожим на Землю.

Щоправда, рухатися вони мають по орбітах, на яких тривалість року становить лічені дні. Зокрема, недавно відкрили планету в зоні заселеності червоного карлика, у якої період обертання становить лише 8,4 доби.

Але все ж суперечність, чому єдина відома нам зоря, де є життя, не належить до червоних карликів, треба якось пояснити. І вже знайшлося чимало проблем, які робили б планети у їхніх системах вкрай негостинними.

Астероїди, комети та придатність до життя

Дослідники з Університету Невади у Лас-Вегасі нещодавно опублікували у The Astrophysical Journal Letters статтю, у якій назвали нові причини того, чому системи червоних карликів погано придатні до життя. Ознайомитися з нею можна в arXiv.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

На їхню думку, значну роль у придатності планети до життя відіграють комети та астероїди, які падають на її поверхню у перші мільйони років існування. Вони збагачують її кору хімічними елементами, з яких будується життя.

Астероїди заносять на землеподібні планети важливі елементи
Удари астероїдів мають великий вплив на життя. Джерело: www.sciencefocus.com

Проте для того, аби комети та астероїди могли врізатися у планету, вони мають звідкись прилітати. Має бути зона, багата на такі уламки, подібна до Головного та Койперового поясів астероїдів у Сонячній системі. А для їхнього існування у системі має бути присутній хоча б один газовий гігант за так званою сніговою лінією. І, на думку вчених, у червоних карликів, системи яких достатньо тісні, є великі проблеми.

Перевірка припущення

Щоб перевірити своє припущення, вчені вирішили проаналізувати ті системи червоних карликів, у яких підтверджено існування хоча б однієї планети. Загалом вони обрали 48 зір, у 27 з яких відкрито більше, ніж одне тіло на орбіті. Для 16 з них існують точні підрахунки маси.

Виявилося, що у жодної кам’янистої планети на орбіті червоного карлика просто не було по сусідству планети-гіганта за сніговою лінією. Теоретично навколо червоних карликів деяка кількість подібних газових світів мала б обертатися, але серед досліджених у статті кандидатів не було знайдено жодної системи, де землеподібна планета могла б збагачуватися речовинами з комет.

Остаточні висновки з цього не наважуються робити навіть автори статті. Можливо, наша вибірка неповна. Можливо, удари астероїдів не настільки важливі для зародження живих організмів. А можливо, червоні карлики дійсно тільки видаються найбільш імовірним місцем для виникнення життя. Це покажуть наступні дослідження.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів