Що відбувається під небезпечним вулканом у Полінезії

Вчені застосували супутникові знімки для вивчення того, що відбувається із вулканом Хунга. Його виверження стало однією з найпомітніших подій 2022 року. Дослідники змогли картографувати порожнини під ним, що наповнюються магмою.

Виверження вулкана Хунга
Виверження вулкана Хунга. Джерело: eos.org

Виверження вулкана Хунга

Фахівці розібралися з тим, що відбувається під вулканом Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, який коротко називають Хунга. У січні 2022 його виверження стало чи не найпомітнішою подією на Землі. Тоді за ним спостерігали навіть із космосу.

Попіл від виверження Хунга тоді досяг висоти 57 км, а цунамі від нього докотилося до берегів Японії та США. Відомо, що від вибуху більша частина конуса вулкана була знищена, однак справжній масштаб руйнувань важко встановити навіть зараз, оскільки усе знаходиться під водою.

Ще складніше створити карту підземних камер, які знаходяться під вулканом. Застосувати під водою георадари та іншу звичну техніку практично неможливо. Та вченим все ж вдалося розібратися в тому, що там відбувається зараз. У цьому їм допомогли супутники.

Камери, наповнені магмою

З метою створити карту магми під вулканом учені залучили дані радарних супутників, достатньо чутливих для того, аби помітити крихітну різницю рівня води в океані. Коли ці данні поєднали із батиметрією, тобто відомостями про рельєф морського дна, з’явилася можливість скласти карту гравітаційних аномалій. Вони підказали, чи є під кальдерою, тобто зруйнованим конусом вулкана Хунга, якісь порожнини. Виявилося, що переважно він живився магмою з центральної камери. Внаслідок виверження вона спорожніла на 30%.

Проте під вулканом розташовані ще три кишені із магмою. В одній із них вона охолоджується та застигає, але в інших двох лишається рідкою. Кишені з’єднані між собою та з центральною порожниною, яка з часом поповниться свіжою розплавленою породою, після чого може статися новий вибух.

За матріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії