Що відбувається під небезпечним вулканом у Полінезії

Вчені застосували супутникові знімки для вивчення того, що відбувається із вулканом Хунга. Його виверження стало однією з найпомітніших подій 2022 року. Дослідники змогли картографувати порожнини під ним, що наповнюються магмою.

Виверження вулкана Хунга
Виверження вулкана Хунга. Джерело: eos.org

Виверження вулкана Хунга

Фахівці розібралися з тим, що відбувається під вулканом Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, який коротко називають Хунга. У січні 2022 його виверження стало чи не найпомітнішою подією на Землі. Тоді за ним спостерігали навіть із космосу.

Попіл від виверження Хунга тоді досяг висоти 57 км, а цунамі від нього докотилося до берегів Японії та США. Відомо, що від вибуху більша частина конуса вулкана була знищена, однак справжній масштаб руйнувань важко встановити навіть зараз, оскільки усе знаходиться під водою.

Ще складніше створити карту підземних камер, які знаходяться під вулканом. Застосувати під водою георадари та іншу звичну техніку практично неможливо. Та вченим все ж вдалося розібратися в тому, що там відбувається зараз. У цьому їм допомогли супутники.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Камери, наповнені магмою

З метою створити карту магми під вулканом учені залучили дані радарних супутників, достатньо чутливих для того, аби помітити крихітну різницю рівня води в океані. Коли ці данні поєднали із батиметрією, тобто відомостями про рельєф морського дна, з’явилася можливість скласти карту гравітаційних аномалій. Вони підказали, чи є під кальдерою, тобто зруйнованим конусом вулкана Хунга, якісь порожнини. Виявилося, що переважно він живився магмою з центральної камери. Внаслідок виверження вона спорожніла на 30%.

Проте під вулканом розташовані ще три кишені із магмою. В одній із них вона охолоджується та застигає, але в інших двох лишається рідкою. Кишені з’єднані між собою та з центральною порожниною, яка з часом поповниться свіжою розплавленою породою, після чого може статися новий вибух.

За матріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів