Щільніша за сталь: астрономи знайшли рекордну екзопланету

Міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення нового гарячого нептуна, який отримав позначення TOI-1853 b. Він має аномально велику щільність серед подібних екзопланет. На думку вчених, це може бути пов’язано з наслідками гігантського зіткнення.

Зіткнення екзопланет в уявленні художника. Джерело: NASA/SOFIA/Lynette Cook

TOI-1853 b обертається навколо помаранчевого карлика, що розташований за 540 світлових років від Землі. Його орбіта проходить на дуже невеликій відстані від зорі. TOI-1853 b здійснює один оберт навколо свого світила всього за 1,24 дня. Через це екзопланета розігріта до дуже великих температур. Рівноважна температура її поверхні оцінюється в 1200°C.

Знахідка привернула увагу дослідників з кількох причин. По-перше, орбіта TOI-1853 b проходить у т. зв. пустелі гарячих нептунів. Так називають область поблизу зорі, в якій практично не зустрічаються планети розміром із Нептун лише великі газові гіганти або ж голі суперземлі без атмосфери.

По-друге, TOI-1853 b має аномально високу щільність. За радіуса, що перевершує земний у 3,46 раза, її маса перевершує масу нашої планети в 73 рази. Це означає, що середня щільність TOI-1853 b становить 9,7 г/cм3. Таким чином, екзопланета щільніша за сталь.

На думку дослідників, аномальні характеристики TOI-1853 b, найімовірніше, пояснюються тим, що у минулому вона взяла участь у гігантському зіткненні з іншою планетою. Розрахунки показують, що швидкість такого удару повинна була перевищувати 75 км/c. У результаті TOI-1853 b втратила більшу частину атмосфери та води й зараз в основному складається зі скельних порід.

Найближчим часом астрономи планують продовжити спостереження за незвичайною екзопланетою, щоб спробувати виявити залишки атмосфери та вивчити її склад. Це дасть змогу зрозуміти, якою TOI-1853b була до зіткнення.

За матеріалами https://phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine