Шатл Endeavour поставлять вертикально за 400 млн долларів

У Лос-Анджелесі відбулася церемонія закладення фундаменту нового космічного музею Samuel Oschin Air and Space Center, в якому буде виставлений списаний космічний шатл NASA Endeavour. Наразі «космічний човник» виставлений у Каліфорнійському науковому центрі, де відвідувачі його бачать у горизонтальному положенні. Але, коли музей Samuel Oschin Air and Space Center відкриється, Endeavour буде висталений там уже у вертикальному положенні.

NASA Endeavour
Зображення встановленого вертикально шатла NASA Endeavour в музеї Samuel Oschin Air and Space Center

Амбітний проєкт щодо встановлення «космічного човника» Endeavour у вертикальне положення отримав назву Go for Stack. Планується, що реалізація проєкту займе 6–8 місяців. Фонд центру зібрав 320 млн доларів із 400 млн, необхідних для втілення проєкту.

Шатл Endeavour перед запуском космічного польоту STS-127
Шатл Endeavour перед запуском космічного польоту STS-127

Першим кроком Go for Stack буде встановлення нижньої частини твердопаливних ракетних прискорювачів, відомих як кормові спідниці. На ці спідниці будуть монтуватися сегменти прискорювача, зовнішній паливний бак знаменитого помаранчевого кольору, а потім під’єднають сам Endeavour. У результаті зібрана конструкція «космічного човника» разом із прискорювачами та паливним баком буде здійматись у висоту на 56 м з урахуванням макета стартового майданчика.

Endeavourв Каліфорнійському науковому центрі
Endeavour у Каліфорнійському науковому центрі. Фото: NASA

У заяві Samuel Oschin Air and Space Center зазначено, що складання компонентів системи шатлів є складним процесом, який ніколи не проводився поза об’єктами NASA. Шатл буде перевезений через Експозиційний парк і піднятий краном для складного з’єднання із зовнішнім баком.

Endeavour був побудований як заміна зруйнованому шатлу Challenger і здійснив 25 польотів з 1992 по 2011 рік. Після припинення експлуатації шатлів NASA у 2012 році він був доставлений до Каліфорнії на спеціальному літаку-носії Boeing-747.

Після приземлення у міжнародному аеропорту Лос-Анджелеса шатл помістили на спеціальний трейлер і він упродовж кількох днів просувався вузькими міськими вулицями до Каліфорнійського наукового центру, викликаючи справжній фурор.

Раніше ми розповідали цікаві факти про шатли.

За матеріалами AP.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine