Серед перших зір у Всесвіті був рідкісний тип наднових

Вчені дослідили хімічний склад дуже старої зорі. Вони з’ясували, що вона утворилася у газопиловій хмарі, яка залишилася після першого покоління світил. Вони вибухнули як рідкісний тип наднових: парно-нестабільні та були дуже масивними.

У ранньому Всесвіті існував рідкісний тип наднови
У ранньому Всесвіті існував рідкісний тип наднових. Джерело: NAOC

Хімічний склад старої зорі

Нове дослідження вчених з китайської академії наук виявило, що серед перших зір, які існували у Всесвіті, було чимало справжніх гігантів, маса яких сягала від 140 до 260 мас Сонця. Вони вибухали як рідкісний тип наднових.

На такі думки вчених навело дослідження зорі LAMOST J1010+2358. Вони знайшли її завдяки даним огляду неба Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST), а потім додатково вивчили за допомогою спектрографа телескопа Subaru.

Зоря є дуже старою і майже напевно належить до світил другого покоління. Її хімічний склад має низку особливостей. Насамперед це стосується надзвичайно низького вмісту натрію та кобальту. Співвідношення натрію до заліза у неї майже у 100 разів нижче, ніж у Сонця.

Крім того, хімічний склад демонструє дивну відмінність у вмісті хімічних елементів із парними й непарними номерами у періодичній таблиці, наприклад, натрій/магній та кобальт/нікель. І такий результат добре співвідноситься з результатами одразу трьох фізичних моделей, тож вчені вже знають, що вони знайшли.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Рідкісний тип наднових

Науковці впевнені, що LAMOST J1010+2358 утворилася у газопиловій хмарі, яка була збагачена рештками вибуху рідкісного типу наднових. Раніше вже підозрювали, що перші зорі були дуже масивними. Нещодавно було доведено, що вони народжувалися не на самоті. І ось тепер з’явилося свідчення, що вони справді були великими.

Характерний вміст хімічних елементів у LAMOST J1010+2358 відповідає для теоретично передбаченого для парно-нестабільних наднових. Це дуже нестабільні зорі з невисокою металічністю. Гамма-випромінювання в їхніх глибинах настільки інтенсивне, що народжуються електрон-позитронні пари.

Це знижує світловий тиск на зовнішні шари, внаслідок чого порушується баланс між ним та силами тяжіння. Зоря починає провалюватися всередину самої себе, проте в якийсь момент народження пар частинок припиняється і світило вибухає.

При цьому ані білого карлика, ані нейтронної зорі, ані чорної діри вона по собі не залишає. Замість цього вона просто викидає у космос величезну кількість заліза та інших важких елементів. Зараз настільки великих світил, щоб реалізовувався цей сценарій, майже немає.

Однак, як показало дослідження, у ранньому Всесвіті таких світил було значно більше. Це дає вченим змогу зробити ще одне цікаве відкриття. Раніше вважалося, що перші покоління зір були майже повністю позбавлені важких елементів. Проте у складі LAMOST J1010+2358 вони все ж присутні, хоча у незвичній комбінації. Судячи з усього, це відбулося саме завдяки парно-нестабільним надновим.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів