Сегменти дзеркала найбільшого у світі телескопа доставили в Чилі

Будівництво Надзвичайно Великого телескопа (ELT) досягло важливої позначки. У Чилі було доставлено перші 18 фрагментів його головного дзеркала. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті Європейської південної обсерваторії.

Доставлені в Чилі перші фрагменти дзеркала ELT. Джерело: ESO/A. Centeio

Зведення ELT почалося 2019 року. Він стане найбільшим наземним астрономічним інструментом на Землі, що веде дослідження в оптичному діапазоні. Його центральним компонентом є гігантський купол, що обертається, висотою 80 м і масою 6100 тонн. Усередині нього буде розташоване 39-метрове дзеркало, завдяки якому ELT зможе збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око, і в 13 разів більше, ніж найбільші чинні оптичні телескопи.

Оскільки виготовлення такого великого дзеркала у вигляді єдиного цілого неможливе, воно буде зібрано з 798 окремих гексагональних елементів. Їхнє виробництво ведеться в Європі, у процесі беруть участь компанії з різних країн. Самі сегменти були виготовлені німецькою фірмою SCHOTT, а потім їх доставили для полірування в Safran Reosc у Франції. Компанії вдалося домогтися того, що нерівності дзеркал становлять менше ніж 10 нанометрів (менше ніж одна тисячна ширини людської волосини). Щоб досягти такого рівня, Safran Reosc використовувала метод іонно-променевої обробки, під час якої пучок іонів «прочісує» поверхню дзеркала і видаляє нерівності, атом за атомом.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Поки що в Чилі доставлено тільки 18 сегментів дзеркала, але це тільки початок. 1 листопада 2023 року з виробничої лінії зійшов уже 100-й сегмент. Наразі Safran Reosc досягла темпів виробництва, що перевищує чотири сегменти на тиждень, а вже найближчим часом очікується вихід на рівень п’яти сегментів на тиждень.

Цього року будівництво ELT перевищило позначку в 50% готовності. Очікується, що телескоп побачить своє перше світло у 2028 році.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів