Ризик зіткнення з гігантським астероїдом може бути вищим, ніж вважають вчені

Науковець із NASA використав новий каталог супутникових досліджень від NASA для того, аби вивчити метеоритні кратери й визначити розміри тіл, які їх викликали. Він каже, що небезпека зіткнення з астероїдами може бути недооціненою.

Зіткнення з астероїдом
Зіткнення з астероїдом. Джерело: Mark Garlic/Science Photo Library/Getty Images

Астероїди, які падали на Землю в останній мільйон років

Джеймс Гарвін, вчений із Центру космічних польотів імені Годдарда, заявляє, що ми можемо сильно недооцінювати небезпеку зіткнення з астероїдами. Про це він заявив на нещодавній конференції з вивчення Місяця та планет.

Свої висновки Гарвін зробив, відштовхуючись від нового каталогу супутникових зображень земної поверхні. У ньому він знайшов усі форми рельєфу, які, на думку вчених, є наслідком зіткнення з астероїдами протягом останнього мільйона років. За його словами, низка кратерів мають слабкі кільця за їхніми визначеними межами, тобто насправді тіла, які їх утворили, були значно більшими.

Прикладом тут може бути западина Жаміншин у Казахстані. Вона має діаметр 12 км і, як вважається, утворилася приблизно 90 тис. років тому внаслідок удару астероїда діаметром 200—400 м.

Однак, за оцінками вченого, кратер насправді має діаметр близько 30 км. Відповідно, діаметр астероїда, який його утворив, також був значно більшим. Ті самі результати були отримані й для кількох інших характерних форм рельєфу.

Як часто відбуваються зіткнення з астероїдами?

Зазвичай, коли людям пояснюють небезпеку зіткнення з астероїдами, наводять як приклад астероїд Чиксулуб, який врізався в Землю поблизу півострова Юкатан і став однією з причин вимирання динозаврів.

Але насправді падіння таких небесних тіл надзвичайно велика рідкість, і у своїх оцінках вчені спираються зовсім не на них, а на сліди зіткнення зі значно меншими тілами. Наприклад, за деякими оцінками, астероїд діаметром в 1 км падає на Землю кожні 600 тис. років. І це теж зовсім не маленька подія. Її масштаб зараз був би достатнім для того, аби знищити цілі країни.

Дослідження Гарвіна показує, що ми можемо неправильно оцінювати частоту сильних ударів. Зокрема, він вважає, що зіткнення з астероїдом кілометрового діаметра може відбуватися раз на кілька десятків тисяч років.

За матеріалами www.sciencealert.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine